Meta: Fat që Shqipëria pati një figurë si Azem Hajdari

E mërkurë, 12 September 2018 10:36

Kreu i Shtetit, Ilir Meta ka folur ditën e sotme në aktivitetin në nderim të Azem Hajdrit.

Meta ka vlerësuar lart figurën e Hajdarit, duke theksuar se ka qenë fat për Shqipërinë, që në ato kushte u gjend një figurë si ajo e Hajdarit.

“Është një kënaqësi e veçantë të marrë pjesë në një ngjarje të tillë. Gjurmët që Azemi ka lënë me veprën e tij, janë më shumë se epokale, janë të përjetshëm. Fat i madh i vendit që atë moment, që fal trimërisë së tij, lëvizja studentore u kthye në një uragan të papërmbajtshëm.

Kjo figurë na fton për të reflektuar dhe për të kuptuar që demokracia nuk vjen si dhuratë dhe nuk qëndron si e tillë kërkon guxim për të fituar, por edhe për të mbrojtur çdo ditë, sepse tolerimi më i vogël i shkeljeve të të drejtave të njeriut, sot çon në një avancim të autoritarizmit edhe më të madh nesër.

Populli ynë ka vuajtur shumë nga mungesa e demokracisë, është shumë e rëndësishme që kjo figurë shembuilli i tij, frymëzimi i tij të gjenerojë një angazghim të më madhe të të rinjve që kërkojnë më shumë mundësi dhe të luftojnë më shumë demokraci. Ata e kanë më të lehtë se Azem Hajdari përpara 28 viteve. 

Azem Hajdari është një figurë e përmasave epokale që ka dhënë një mesazh të përjetshëm për të gjithë shqiptarët, se demokracia kërkon guxim.”, -tha Meta.

Modifikuar më E mërkurë, 12 September 2018 10:58

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Në Maliq, nusja rreh vjehrrën dhe vjehrri nusen

Aktualitet

Në Maliq, nusja rreh vjehrrën dhe vjehrri nusen

Dy ngjarje të ndryshme, “dhunë në familje”, janë regjistruar në Maliq. Sipas burimeve të Policisë Vendore, mësohet se në një rast, ka qenë nusja që ka dhunuar vjehrrën e saj, ndërsa...

A e ndiet tërmetin që lëkundi vendin mbrëmjen e sotme?

Aktualitet

A e ndiet tërmetin që lëkundi vendin mbrëmjen e sotme?

Një tërmet ka tronditur qendrën e vendit mbrëmjen e së martës rreth orës 21:05. Lëkundjet janë ndjerë pjesërisht në disa zona. Epiqendra ka qenë në detin Adriatik ose rreth 31...

Vatikani pas takimit Meta- Papa Françesku: Shqipëria ti bashkohet BE

Aktualitet

Vatikani pas takimit Meta- Papa Françesku: Shqipëria ti bashkohet BE

Papa Francesco, priti në një takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, gjatë vizitës së këtij të fundit në Vatikan. Biseda mes papës dhe presidentit Meta, u fokusua tek e...