By-Pass-it i Shkodrës/ Voltana Ademi i përgjigjet kreut të ARSH-së

Premte, 14 September 2018 15:09

Kryetari i ARRSH-së Afrim Qendro ditët e fundit është përplasur me kryetaren e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi për bllokimin e bypass-it të këtij qyteti.

Qendro tha dy ditë më parë se fondet janë pezull, pasi u hodh poshtë projekti i parë, i cili gjeti mosdakordësinë e komunitetit, ndërsa për projektin e ri, Bashkia Shkodër nuk po hap dritën jeshile.

Menjëherë pas kësaj deklarate ka reaguar dhe Ademi, duke i kërkuar ministrit dhe qeverisë si fillim dëmshpërblimin e banorëve për tokën e zënë nga projekti.

Njoftimi i plotë

Bashkia e Shkodrës vetëm dy ditë më parë demostroi me shkresa zyrtare të vëna në dispozicion të medias dhe të publikut të vertetën lidhur me ndërtimin e By-Pass-it përendimor për Lotin I dhe Lotin II. Zoti Afrim Qendro i ARRSH-së, në zbatim të misionit politik që ka marrë përsipër, sot ka shpërndarë një tjetër fletushkë- deklaratë për të vijuar mbjelljen e mjegullës tek shkodranët.

Drejtori Qendro, pa u zgjatur aspak sepse “fjalët e shumta janë fukarallëk” themi ne në Shkodër:

Na trego se kur është depozituar në Bashkinë e Shkodrës projekti përfundimtar për Lotin II, me përfshirjen e të gjitha ndryshimeve të kërkuara nga qytetarët në degjesën publike të datës 02.11.2017?! Na thuaj vetëm numrin e protokollit, datën se kur është dorëzuar dhe në cilën zyrë të Bashkisë së Shkodrës? Sepse në datën 10.11.2017 që ju i servirët publikut, nuk ekziston asnjë shkresë në protokollin e Bashkisë Shkodër. Megjithatë, provojeni përsëri…me një datë tjetër e mos u tallni!

Ju kërkoni që Bashkia e Shkodrës të shprehet dhe kjo është më shumë se cinike. Për çfarë mund të shprehet Bashkia dhe mbi ç’bazë kur ju nuk keni depozituar asnjë projekt?!

Zotit Qendro dhe të gjithë shokët e tij të fshehur pas tij, po ju rikujtojmë edhe njëherë se prioritet mbi prioritetet i Bashkisë së Shkodrës është interesi më i lartë i qytetarëve tanë. Dhe meqenëse na jepet edhe njëherë mundësia, në emër të banorëve të Bashkisë së Shkodrës ju kërkojmë, pa u lodhur aspak:

Dëmshpërbleni banorët të cilëve u janë marrë pronat për interes publik në By- Pass-in e Shkodrës, Loti I. Ose të paktën, pranojeni publikisht se nuk keni para të planifikuara për shpronësimet në këtë vepër publike. Sepse realisht nuk keni asnjë kacidhe.

Dërgoni zyrtarisht në Bashkinë e Shkodrës projektin përfundimtar për Lotin I, ku të jenë të përfshira dhe të zgjidhura shqetësimet e shprehura nga banorët në degjesën e datës 02.11.2017.

Hartoni një projekt për Lotin II të By- Pass-it, dërgojeni zyrtarisht në Bashkinë e Shkodrës. Do të bëjmë një dëgjesë me qytetarët dhe vetëm pasi të përfshihen shteqësimet dhe propozimet e tyre në projekt nga ana e ARRSH-së, Bashkia e Shkodrës do të shprehet.

Largoni malin me zhavorr nga Pedonalja e Molos në afërsi të Urës së vjetër të Bunës, i cili ka dëmtuar e vazhdon të dëmtojë ekosistemin liqenor dhe imazhin e njërës prej zonave më të bukura të Shkodrës.

Depozitoni në Bashkinë e Shkodrës lejen e ndërtimit dhe dokumentacionin teknik të projektit të Lotit I, për t’u futur kështu brenda ligjit sepse vazhdoni të punoni në shkelje flagrante të ligjeve të Shqipërisë.

Në mbyllje, në pritje të plotësimit nga ana e ARRSH-së të detyrimeve ligjore që ka ndaj shkodranëve dhe Bashkisë së Shkodrës, në emër të banorëve të Shkodrës, ju kërkojmë publikisht të reflektoni sepse nuk po ju kërkojmë asgjë më shumë: Vetëm zbatimin e ligjit!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Propozimi I Sandër Lleshajt për postin e Ministrit të Brendshëm, Nishani: Ja çfarë do të bëja po të isha President...

Politikë

Propozimi I Sandër Lleshajt për postin e Ministrit të Brendshëm, Nishani: Ja çfarë do të bëja po të isha President...

  Ish Presidenti, Bujar Nishani ka treguar se si do të vepronte sa I përket propozimit për të dytën herë nga Kryeministri Rama të Sandër Lleshajt për postin e Ministrit të...

Haradinaj: Lista Serbe nuk mund të rrëzojë qeverinë

Bota Shqiptare

Haradinaj: Lista Serbe nuk mund të rrëzojë qeverinë

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj u shpreh se Qeveria mund të bjerë, por jo për shkak se ka marrë një vendim prej të cilit siç tha ai “është hidhëruar Lista...

Shpërthen bombola e gazit, shtëpia në Elbasan mes flakësh

Aktualitet

Shpërthen bombola e gazit, shtëpia në Elbasan mes flakësh

Është përfshirë nga flakët një banesë në Elbasan pasi shpërtheu një bombol gazi.Ngjarja ka ndodhur ditën e djeshme në fshatin Katundi Ri, ku si pasojë ka mbetur i plagosur lehtë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!