Mehmetaj: Kryeministri i bandave dhe reformave të ERTV-së, nuk ka kohë për arsimin

Premte, 14 September 2018 19:30

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj,  përmes një postimi në “facebook” shkruan se kryeministrit i vendit Edi Rama nuk ka kohë të flasë seriozisht për arsimin, dhe për problematikat që rrethojnë vendin tonë.

Por sipas Mehmetaj Rama di vetëm të japë shfaqe në ERTV.

Postimi i plotë:

Kryeministri i bandave dhe reformave të ERTV-së, nuk ka kohë të flasë seriozisht për arsimin.

Tashmë u mësuam ta shohim KM-në protagonist kryesor të shfaqeve me temë “arsimi”. Pasi u lodh vet duke shpërndarë “tekstet me kredi”, pasi lodhi kameramanë e montazhierë duke sajuar ambjente shkollash që nuk egzistojnë dhe pasi lodhi të shkretët mësues për të paketuar tekstet që do i ruajnë si gardianë nga fëmijët, sot u shfaq në një shoë të denjë për shokun Enver.

Nën presion mblodhi mësues anembanë vendit dhe pa turp u fliste për kryereformën e arsimit: “largojmë celularët nga shkolla”.

-Asnjë fjalë për buxhetin e arsimit që është sot më i ulët se në 2013.

-Asnjë fjalë për qindra mësues që padrejtësisht janë pa punë, sepse nuk janë me partinë e KM dhe skanë para mjaftueshëm të dorovisin drejtorët e arsimit.

-Asnjë fjalë për qindra mësues që mbahen nën presion me kontrata 1 vjeçare.

-Asnjë fjalë për rritje rrogash.

-Asnjë fjalë për rritje kapacitetesh.

-Asnjë fjalë për ngarkesën mësimore.

-Asnjë fjalë për kurrikulën që po dështon.

-Asnjë fjalë për rezultatet e nxënësve.

-Asnjë fjalë për shkollat që po zbrazen.

-Asnjë fjalë për kushtet reale të shkollave. Për xhamat që mungojnë. Për tavanet që bien. Për tualetet që janë në oborre.

-Asnjë fjalë për transportin e fëmijëve që jetojnë me kilometra larg shkollave.

-Asnjë fjalë për standarte në arsim.

-Asnjë fjalë për komunitetin e prindërve dhe kostot që ka edukimi i fëmijëve në buxhetin familjar.

-Asnjë fjalë për sigurinë në shkolla.

-Asnjë fjalë për luftën ndaj fenomene si bullizmi etj.

Asnjë fjalë që do të duhej vërtet të thoshte një Kryeministër në vitin e tij të pestë të qeverisjes.

30 minuta kohë që i harxhohet kot mësuesve dhe gjithë shqiptarëve. 30 minuta për të kuptuar nga çlloj paaftësie dhe dashakeqësie drejtohet vendi.

Mjerë Shqipëria e shqiptarët në dorë të kujt kanë mbetur.

Me dashje po shkatërrohet I vetmi mjet që u jep shqiptarëve fuqi të luftojnë e dalin nga errësira: arsimi. Kështu ndodh kur Kryeministri qeveris për bandat, e jo për shqiptarët!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vogëlushët e talentuar: Si mund ta dini a është fëmija juaj ndryshe nga të tjerët

Lifestyle

Vogëlushët e talentuar: Si mund ta dini a është fëmija juaj ndryshe nga të tjerët

Secili fëmijë është i veçantë në mënyrën e vet, aq më parë për prindërit e tyre. Mirëpo, rrallë janë të lindur me dhunti të veçantë me të cilat kompetencat e...

Denoncimi/ “Të dashurat e kriminelëve punojnë në zyrat e shtetit”

Aktualitet

Denoncimi/ “Të dashurat e kriminelëve punojnë në zyrat e shtetit”

Ka prezencë kriminelësh në zyrat e shtetit dhe  jo krimineli vetë, por e dashura, motra ose bashkëshortja e tij. Ka qenë kjo deklarata e kryetares së LSI-së, e ftuar në Top...

Kjo është 11-a më e mirë e javës së parë të Champions

Sport

Kjo është 11-a më e mirë e javës së parë të Champions

Katër lojtarë të Juventusit ja kanë dalë që të jenë në ekipin e më të mirëve në Ligën e Kampionëve, pasi që ata fituan kundër Valencias Bianconeri ishin me vetëm 10...