Saimir Tahiri do kandidojë për Bashkinë e Tiranës

E mërkurë, 10 October 2018 19:55

Burime nga Partia Socialiste bëjnë të ditur se Saimir Tahiri i cili nuk ka ndonjë pozicion politik në këtë parti po kërkon të kandidojë si kryetar i Bashkisë së Tiranës. Tahiri njihet për qëndrimet e tij kundër kryetarit aktual të bashkisë, Erion Veliaj, i cili ka qenë i pëlqyeri i kryetarit të PS-së, Edi Rama. Fakti që Prokuroria e Ramës po e shpëton Tahirin nga burgimi më se i sigurt i tij, rrit edhe më shumë pretendimet e Tahirit për të kandiduar për bashkinë më të madhe të vendit. kjo bëhet edhe më kërkuese nga fakti se Tahirit nuk ka asnjë funksion. 3 vjet deri në mbarim të mandatit të kësaj shumice janë shumë për ish ministrin e Punëve të Brendshme. Në kërkesat e fshehta drejtuar Ramës, ky i fundit ende nuk ka një qëndrim mohues apo konfirmues ndaj Tahirit, por shihet që kryetari aktual i bashkisë, Veliaj, është në dijeni të një fakti të tillë dhe ka deklaruar se nuk do të rrijë duarlidhur. Pritet të shihet nëse Tahiri do ë rrisë trusninë ndaj Ramës apo do presë votimet formale. Mirëpo, i rritur ekonomikisht është edhe Veliaj. Të dy figurat e PS-së do përplasin brirët me gjithë fuqinë që i kanë dhënë zullumet e tyre në funksionet shtetërore. Një formësim më i qartë i kësaj situate varet nga një mbyllje e plotë e hetimeve ndaj Tahirit, gjë të cilën Rama ia ka premtuar me kohë ish ministrit më të përfolur të Punëve të Brendshme. 55news.al

Modifikuar më E Enjte, 11 October 2018 11:27

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Studenti ia plas Ramës në fytyrë: E zbuluan teatrin që jemi të FRESH-it

Aktualitet

Studenti ia plas Ramës në fytyrë: E zbuluan teatrin që jemi të FRESH-it

Spektakli i shpifur i organizuar nga kryeministri dhe Alban Dudushi është diskredituar edhe live kur një nga studentët e pjesmarrës që ishin shitur nga organizatorët si protestues dhe që Rama...

U paraqit si studente, juristja e Ministrisë së Arsimit largohet nga emisioni

Aktualitet

U paraqit si studente, juristja e Ministrisë së Arsimit largohet nga emisioni

Një nga të ftuarat në studion e emisionit Dritare në News 24 ishte e prezantuar si studente, por në të vërtetë punon si juriste pranë Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe...

Pedagogia: Nuk e di çfarë do më shumë Nikolla për të dhënë dorëheqjen

Aktualitet

Pedagogia: Nuk e di çfarë do më shumë Nikolla për të dhënë dorëheqjen

Shefja e departamentit të Letërsisë në Fakultetin Filologjik Lili Sula e ftuar në studion e "Ora News", tha se nuk e di se çfarë pret më shumë ministrja e Arsimit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!