Kuvendi nesër shkarkon Xhafajn, Sandër Lleshi do jetë zv/ministër me kompetenca ministri

Hënë, 05 November 2018 10:38

Kuvendi do të mblidhet nesër në seancë të jashtëzakonshme për të votuar dekretin e Presidentit të republikës për shkarkimin e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj.

Lajmi është bërë i ditur nga burime brenda mbledhjes së Grupit parlamentar të PS-së, që është mbledhur sot.

Por, ajo që është në shkelje të Kushtetutës, është emërim që do t’i bëhet Sandër Lleshit si zv.ministër i parë, duke bërë kështu që Rama të lërë Ministrin e Brendshme pa një titullar.

Mësohet se Rama, me VKM, do t’i kalojë kompetencat e ministrit, Sandër Llleshit, cka nuk dihet se nese ky veprim është në shkelje të Kushtetutës. 

Kujtojmë, se ishte Presidenti i Republikës, i cili nuk pranoi që të dekretonte emrin e Lleshit si ministër, pas dorëheqjes së Fatmir Xhafajt.

Modifikuar më Hënë, 05 November 2018 10:44

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Policia e Elbasanit publikon listën më te rrezikshmit, ja kush janë më të kërkuarit(FOTO)

Aktualitet

Policia e Elbasanit publikon listën më te rrezikshmit, ja kush janë më të kërkuarit(FOTO)

Policia e Elbasanit në një postim në Facebook, ka publikuar listën e peronave më të kërkuar të këtij qarku. Këtë herë forcat e rendit kanë zgjedhur që mos të bëjnë shënim...

Zjarr i fuqishëm në Itali, 2 të vdekur dhe 40 të asfiksuar

Globi

Zjarr i fuqishëm në Itali, 2 të vdekur dhe 40 të asfiksuar

jë pallat në Bolonja është përfshirë nga flakët gjatë ditës së sotëm dhe për pasojë dy persona kanë humbur jetën si dhe dy të tjerë  janë në gjendje të rëndë. Siç...

Ky vit shkollor bëhet më i shtrenjtë, rriten çmimet e librave dhe shërbimeve arsimore

Aktualitet

Ky vit shkollor bëhet më i shtrenjtë, rriten çmimet e librave dhe shërbimeve arsimore

Ky vit akademik është bërë më i shtrenjtë për të gjitha nivelet e studimit. Librat dhe mjetet shkollore kanë kushtuar më shumë që nga shtatori 2018 gjithashtu edhe shërbimet arsimore...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!