Politika e Bashës për të rinjtë: Stazh me financim nga buxheti i shtetit për 10 mijë të sapo diplomuar çdo vit

Premte, 09 November 2018 19:25

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, bëri të ditur se një nga pikat kryesore të programit ekonomik të demokratëve, i hartuar në bashkëpunim me ekspertët e CDU-së, është i dedikuar për të rinjtë.

Basha tha se PD në pushtet do të ofrojë një stazh, të paguar nga buxheti i shtetit për 10 mijë të sapo diplomuar në vit. Sipas kreut të demokratëve, një skemë e tillë do të shërbejë për të ndërtuar një urë mes botës universitare dhe tregut të punës.

“Një nga kolonat tona kryesore të ofertës tonë për rininë, është trajnimi i dyfishtë profesional. Të cilin, në programin tonë ekonomik të hartuar me ndihmën e ekspertëve të CDU-së do ta gjeni në formën e një stazhi të ofruar fillimisht për 10 mijë të sapo diplomuar në vit dhe të subvencionuar nga buxheti i shtetit me qëllim që të ndërtojmë një urë mes botës universitare dhe tregut të punës”, u shpreh Basha gjatë tryezës së zhvilluar me praninë edhe të Dr. Martin Henze, kryetar i komisionit të Transportit në Këshillin Ekonomik të CDU.

Kujtojmë këtu që vetëm pak ditë më parë u publikuan të dhënat e një sondazhi ku tregonte për 79% të të rinjve shqiptarë të cilët duan të largohen nga vendi

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përse duhet mbështetur një kauz e drejtë, lexoni pastorin gjerman

Aktualitet

Përse duhet mbështetur një kauz e drejtë, lexoni pastorin gjerman

Përse duhet mbështetur një protestë e një kauze të drejtë? Lexoni “ They first came...” të pastorit gjerman Martin Niemöller. Ne fillim erdhen... -Ne filim erdhen per komunistetUne nuk fola se nuk...

VIDEO/ Tifozët shqiptarë zbresin në fushë

Sport

VIDEO/ Tifozët shqiptarë zbresin në fushë

Më shumë se goli, tifozët shqiptarë i ka gëzuar prania e yllit të Realit, futbollistit të Uellsit Gareth Bale. Pak çaste pas përfundimit të ndeshjes një situatë e pazakontë është...

600 policë italianë për 8 vila të paligjshme të mafias

Globi

600 policë italianë për 8 vila të paligjshme të mafias

Policia italiane konfiskoi tetë vila të ndërtuara në mënyrë të paligjshme nga anëtarët e mafias në zonën e Romës. Plot 600 agjentë policie u angazhuan për këtë mision, kundër një klani...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!