Shenjat që tregojnë se Meta po shkon drejt një “JO” të dytë për Sandër Lleshin

Premte, 16 November 2018 12:12

Kreu i Shtetit, Ilir Meta duhet që ditën e sotme të vendosë nëse do të dekretojë Sandër Lleshin si ministër të Brendshëm.

Meta e ka bërë të qartë, se për të çuar drejt Ministrisë së Brendshme, pengesa e vetme që duhet të kalohet është që ai të plotësojë Kushtetutën.

Ndërkohë, një ditë më parë Presidenti i deklaroi  se e njeh shumë mirë Kushtetutën e vendit në lidhje me dekretimin e ministrave dhe asnjë lloj presioni nuk mund të ndikojë tek ai për të shkelur Kushtetutën.

“Që ditën që kam pranuar këtë detyrë, e cila është detyra e lartë në vendin tonë dhe kam vënë dorë mbi Kushtetutë kam marrë përsipër të gjithë përgjegjësitë për të respektuar Kushtetutën. Për rastin konkret është krijuar një situatë, por jo nga mua. Jam i bindur që kam vepruar në interes të respektimit të Kushtetutës dhe interesit publik dhe kam për të gjitha përpjekjet e mia për të dhënë një zgjidhje të drejtë. Çështja e emërimit të një ministri, është një çështje që kërkon bashkëpunimin e tre institucioneve, Kryeministrit, Presidentit dhe Kuvendit”, tha Meta mbrëmjen e së enjtes në emisionin ‘Open’ të Eni Vasilit.

Po ashtu, ditën e djeshme Kreu i Shtetit është shprehur se mund të jetë diçka shumë e lehtë që të firmosë që nxjerrë në lirim një gjeneral, pasi nëse niset si praktikë, mundet që ushtria jonë të ngelet pa drejtues.

“Në rastin në fjalë, sepse në qoftë se po themi, le të marrim një rast kur të gjithë gjeneralët sot gjejnë një vend pune, ku marrin rroga dy-tre herë më të larta se sa ajo që kanë, edhe mund të gjejnë në sektorin privat, sepse që të jesh gjeneral do të thotë të kesh disa aftësi të veçanta, dhe lënë ushtrinë, praktikisht ushtria ngelet vetë. Presidenti individualisht secilit do t’ia pranojë apo do t’ia firmosë këtë kërkesë për t’u liruar apo për të dalë në rezervë nga ushtria, por do të ngelet ushtria pa komandë. Kështu që kjo është arsyeja që shteti përveç Kushtetutës ka edhe ligjet ku këtë administrim të kësaj situate ia beson përveç ministrisë së Mbrojtjes, edhe Shtabit të Përgjithshëm.”, the Presidenti Meta.

Kjo është hera e dytë që kryeministri Edi Rama çon për dekretim emrin e Lleshit dhe më herët Meta kishte thënë se do të respektonte afatin e përcaktuar në Kushtetutë. 

Modifikuar më Premte, 16 November 2018 12:22

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Studenti ia plas Ramës në fytyrë: E zbuluan teatrin që jemi të FRESH-it

Aktualitet

Studenti ia plas Ramës në fytyrë: E zbuluan teatrin që jemi të FRESH-it

Spektakli i shpifur i organizuar nga kryeministri dhe Alban Dudushi është diskredituar edhe live kur një nga studentët e pjesmarrës që ishin shitur nga organizatorët si protestues dhe që Rama...

U paraqit si studente, juristja e Ministrisë së Arsimit largohet nga emisioni

Aktualitet

U paraqit si studente, juristja e Ministrisë së Arsimit largohet nga emisioni

Një nga të ftuarat në studion e emisionit Dritare në News 24 ishte e prezantuar si studente, por në të vërtetë punon si juriste pranë Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe...

Pedagogia: Nuk e di çfarë do më shumë Nikolla për të dhënë dorëheqjen

Aktualitet

Pedagogia: Nuk e di çfarë do më shumë Nikolla për të dhënë dorëheqjen

Shefja e departamentit të Letërsisë në Fakultetin Filologjik Lili Sula e ftuar në studion e "Ora News", tha se nuk e di se çfarë pret më shumë ministrja e Arsimit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!