Mark Marku për qeverinë: Është mbi bomba, në prag shpërthimi

Premte, 07 December 2018 14:46

Përgjegjës i Departamentit të Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin e Tiranës, Mark Marku, i ftuar në rubrikën “Opinion” në News 24, u shpreh se qeveria është mbi bomba.

Për situatën me studentët, Marku bën përgjegjës qeverinë.

“Kjo ka të bëjë me një sërë veprimesh të qeverisë. Kjo protestë do duhej të ishte te Kryeministria. Është një lloj depresioni i shoqërisë që i bën studentët të reagojnë. Edhe ne kur ishim studentë të ’90, nisi për dritat. Nëse qeveria vazhdon kështu, është mbi shumë bomba që i ka vendosur vetë shoqërisë. Nëse nuk zbet me kembe në tokë, nëse nuk negocion do të ketë reagime më të mëdhaja. Jemi në prag të shpërthimit, sepse qeveria ka hequr urat e komunikimit. Edi Rama po tregohet arrogant”, u shpreh Marku.

Ndërsa sa i përket tarifës për studentët që ngelin, Marku tha se duhet të paguajë qeveria për to, është krejt normale.

“Ne si pedagogë nuk paguhemi për provimet, kemi një pagesë fikse. Te normat shtesë që u jepen pedagogëve nuk futen provimet. Nuk ka kosto shtesë për pedagogët se japin provimet”, tha më tej ai.

Modifikuar më Premte, 07 December 2018 14:47

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U paraqit si studente, juristja e Ministrisë së Arsimit largohet nga emisioni

Aktualitet

U paraqit si studente, juristja e Ministrisë së Arsimit largohet nga emisioni

Një nga të ftuarat në studion e emisionit Dritare në News 24 ishte e prezantuar si studente, por në të vërtetë punon si juriste pranë Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe...

Pedagogia: Nuk e di çfarë do më shumë Nikolla për të dhënë dorëheqjen

Aktualitet

Pedagogia: Nuk e di çfarë do më shumë Nikolla për të dhënë dorëheqjen

Shefja e departamentit të Letërsisë në Fakultetin Filologjik Lili Sula e ftuar në studion e "Ora News", tha se nuk e di se çfarë pret më shumë ministrja e Arsimit...

Ish-ministrit: Largimi i kësaj qeverie është pak, duhet ...

Politikë

Ish-ministrit: Largimi i kësaj qeverie është pak, duhet ...

Pas skandalit në lidhje me kompaninë Dunwell Haberman, e cila fitoi lotin e parë prej 18 milionë euro për rindërtimin e Unazës përmes falsifikimit, si dhe 11 milionë të tjera...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!