Ish vartësi i Ramës kërkon arrestimin e Kryeministrit

Tuesday, 03 Prill 2018 20:10

Taksa për Rrugën e Kombit jo vetëm që për shumicën e shqiptarëve është një tarifë tejet e kripur, por është futur nga qeveria duke shkelur ligjin.

Është ky pretendimi i kreut të grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili, i cili shprehet se është detyrë e kryeprokurores Arta Marku që ta çojë për kallëzim penal kryeministrin në lidhje me këtë çështje. Vasili shkruan se sipas Kushtetutës, taksat, tatimet dhe detyrimet financiare kombëtare e vendore duhet të caktohen me ligj, një veprim të cilin kreu i qeverisë nuk e ka bërë për Rrugën e Kombit.

Statusi:

Kryeministri te ike,prokuroria te filloje ndjekjen penale pasi shkeli kushtetuten per taksen e rruges.

Kushtetuta e shqiperise eshte e qarte si drita e diellit. Ja cthote fjale per fjale:

"FINANCAT PUBLIKE

Neni 155

Taksat, tatimet dhe detyrimet financiare kombëtare e vendore, lehtësimi ose përjashtimi

prej tyre i kategorive të caktuara të paguesve, si dhe mënyra e mbledhjes së tyre

caktohen me ligj. Në këto raste ligjit nuk mund t’i jepet fuqi prapavepruese."

Ky dhunues i kushtetutes ja ka vene ne qafe taksen e rruges se kombit njerezve te thjeshte PA LIGJE kuptoni pa ligj.

Ç'pret prokuroria akoma.. apo e kane zene per fyti dhe nuk guxon. E ka me te lehte prokuroria te procedoje e burgose njerezit e thjeshte,ndersa kryeministrin dhunues te kushtetutes nuk e procedon por e mbron dhe i ben sherbim antiligjit.

Modifikuar më E mërkurë, 04 Prill 2018 09:47

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...