Edmond Spaho: Nesër mosbindje civile, opozita do të jetë në krah të qytetarëve

E mërkurë, 04 Prill 2018 16:09

Kryetari i Grupit Parlamentar të PD-së, Edmond Spaho, i futuar në studion e emisiionit “opinion” në televizionin “News24” ka deklaruar se opozita është e vendosur për mosbindje civile dhe në krah të qytetarëve.

“Nesër do të ketë mosbindje civile, do të jemi në krah të qytetarëve.  Në Kukës u protestua për bukën e gojës”, tha Spaho

Ai u shpreh se vendimi i Gjykatës ishte arbitrar, pasi nuk u mor në konsideratë fakti se arrestimi i qytetarëve u bë në kundërshtim me ligjin, në orët e para të mëngjesit. Ai tha se ata u morën pa këpucë nga banesat e tyre, dhe u dhunuan.

“Gjatë zhvillimit të gjyqit rrethuan gjysmën e vendit me polici, diktaturë është kjo. Në gjykatë u ushtrua dhunë nga policia. Të gjithë janë arrestuar në datën 31 pas orës 02:00 të mëngjesit, i kanë marrë pa këpucë, në sy të fëmijëve, i kanë dhunuar, dhe i kanë sjellë në Tiranë. Duhet në radhë të parë të shohësh pamjet, të përgatisësh provat dhe pastaj të lëshosh urdhër-arrestet. Për asnjërin nga ata 23 të arrestuarit nuk ka urdhër arreste personale. Protestuesit u provokuan, o goditën me shkop gomë, madje u goditën me gurë, a keni dëgjuar të procedohet ndonjë polic. Pse procedohen vetëm qytetarët. Ky është shteti? Lënë të lirë trafikantët, dhe arrestojnë ata që janë pa para, pa bukë”, u shpreh Spaho.

Modifikuar më E mërkurë, 04 Prill 2018 16:26

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Burg për avokatët që dyshohet se morën 2 mijë euro

Aktualitet

Burg për avokatët që dyshohet se morën 2 mijë euro

Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur masën “arrest me burg”, për avokatët Donata Lepenica dhe Yzeir Bala. Gjithashtu ka lënë me “arrest shtëpie”, avokatin Medi Naksi. Donata Lepenica kishte marrë para...

Shqipëria s’ka vetëm bregdetin, turizmin malor mrekulli më vete

Aktualitet

Shqipëria s’ka vetëm bregdetin, turizmin malor mrekulli më vete

T’i ndash pushimet në dy pjesë, është një zgjedhje e zgjuar! Unë e provova këtë vit, më shumë në formë eksperimentale, por që rezultoi e suksesshme. Pse e them këtë? Po...

Gati rikthimi i “bishës”, Zlatan Ibrahimovic drejt Europës

Sport

Gati rikthimi i “bishës”, Zlatan Ibrahimovic drejt Europës

Ish-lojtari i Kombëtares së Suedisë, Zlatan Ibrahimovic, duket se do të përfundojë shpejt aventurën në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Suedezi luan me skuadrën e Los Angeles Galaxy, ku në muajin...