Vokshi: Kemi hyrë në stinën e protestave, fjalën e ka sovrani

E Enjte, 05 Prill 2018 18:53

Deputetja e PD, Albana Vokshi tha se Shqipëria ka hyrë në stinën e protestave. Për mediat, deputetja demorkate theksoi se ky është vetëm fillimi kur qeveria bëhet palë me krimin. “Kemi hyrë në stinën, në pranverën e protestave, ky është vetëm fillimi. Kur qeveria dhe kur shteti bëhet palë me krimin. Kur shteti shkel kushtetutën, kur shtetit arreston qytetarë vetëm se protestojnë atëherë fjalën kush e merr? E merr sovrani, dhe opozita do të dëgjojë sovranin. Ne sot jemi palë me qytetarët. Axhendën e vendosin qytetarët dhe ne do jemi në mbështetje të tyre. Fjalën e ka sovrani nuk e kam më qeveria”. Vokshi tha se vendimi nëse do të bojkotojnë apo jo parlamentin i takon qytetarëve. “Ai është një vendim që nuk e marrim në, ne do bëjmë çfarë do na kërkojnë qytetarët. Do bëjmë atë çfarë sovrani do të na kërkojë. Deputetja e PD tha se thirrja e Komisionit Hetimor ditën e djeshme u bë për të tërhequr vëmendjen nga ajo që po ndodhte në seancën gjyqësore për 23 të ndaluarit e protestës në Rrugën e Kombit. “Parlamenti është privatizuar nga Rama. Dje ishte skandal thirrja e komisionit hetimor. Komisioni Hetimor është i propozuar nga opozita dhe nuk mund të thirret pa u thirrur nga kryetari. Nuk është e vërtetë ajo që pretendon mazhoranca. Ishte thjesht për të tërhequr vëmendjen nga ajo çka po ndodhte nga shtet rrethimi nga deklaratat që po bënin 23 qyetetarët të cilëve iu bë një gjyq politik dje”.

Modifikuar më E Enjte, 05 Prill 2018 19:04

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zbulohet ndeshja e trukuar nga grupi "Bajri"

Aktualitet

Zbulohet ndeshja e trukuar nga grupi "Bajri"

Mes 11 personave të arrestuar si pjesë e grupit kriminal "Bajri", është edhe shtetasi Armir Grima, trajner i kombëtares së futbollit për femra i cili gjatë karrierës së tij sportive...

"Pronari më shikonte format, më kërkonte foto' 23 vjeçarja tregon ngacmimin seksual në punë

Aktualitet

"Pronari më shikonte format, më kërkonte foto' 23 vjeçarja tregon ngacmimin seksual në punë

Ada është një vajzë 23-vjeçare nga Berati, e cila pasi përfundoi studimet e larta vendosi që të qëndrojë në Tiranë për t’u punësuar.Por, në ambientet punëdhënëse që ajo ka frekuentuar...

Punime në stacionin Selitë, ja zonat pa energji elektrike nesër

Aktualitet

Punime në stacionin Selitë, ja zonat pa energji elektrike nesër

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike njofton abonentët e Tiranës se nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të punimeve në nënstacionin Selitës. OSHEE bën me dije se...