Zbardhet dëshmia: Si Tahiri urdhëroi të largonin skafin nga Porti i Durrësit

Tuesday, 15 May 2018 17:23

Në dosjen hetimore të Prokurorisë së Krimeve të Rënda për Saimir Tahirin, përmendet edhe fakti që skafi i përdorur nga ish-ministri i Brendshëm u bë arenë debati në parlamentin shqiptar.

Punonjësi i policisë, Naim Brahimaj sëbashku me Moisi Habilajn dhe Aurel Konakçiun shkuan në Itali për të dërguar skafin e prishur që të rregullohej. Kjo gjë nuk ndodhi dhe u detyruan ta merrnin skafin në Shqipëri dhe e lanë në Portin e Durrësit. Më pas, mjeti lundrues u zhvendos prej andej nga persona të panjohur, pas një fotografie të publikuar në parlament.

Pjesë nga dëshmia në prokurori e policit Naim Brahimaj

“Qëndruan disa ditë në Brindizi dhe tek skafi shkuan disa persona, të cilët morën përsipër rregullimin e tij. Gjatë ditëve të qëndrimit atje, shpenzimet u paguan nga Moisiu. U kthye së bashku me Aurelin me traget në Durrës, ndërsa Moisiu ishte larguar një ditë më parë.

Disa ditë pas kthimit, Aureli e mori në telefon dhe e njoftoi se duhej të shkonin në Itali për të marrë skafin, i cili nuk ishte rregulluar. Shkuan me traget nga Durrësi në Bari dhe më pas në Brindizi me tren. Të nesërmen morën skafin dhe u kthyen në Durrës. E nxorën skafin në tokë dhe e lanë atë pasi ishte i prishur. Shpenzimet e udhëtimit nuk arriti të mësojë se nga kush u paguan. Skafi qëndroi në tokë për disa kohë dhe disa herë shkoi dhe e pastroi, madje fjeti aty. Pasi në një seancë parlamentare u paraqit një foto e një skafi si i Saimirit, disa persona shkuan dhe e hoqën atë që aty. Fillimisht skafi u bllokua nga policia në momentin e daljes nga porti, por më pas aty u paraqit pronari i mjetit me dokumentacionin dhe ai u la i lirë. Mësoi që skafi qëndroi tek Hotel Royal në autostradë.

Fakti i deklaruar sa më sipër për shkuarjen në Itali, konfirmohet nga e dhëna e përfituar nga Sistemi TIMS, sipas së cilës, në datë 08.09.2014, shtetasit Naim Brahimaj dhe Aurel Konakçiu, rezultojnë me dalje sëbashku me Moisi Habilaj jashtë territorit shqiptar me linjën e udhëtimit Dalmacia. Në funksion të provueshmërisë së deklarimeve të shtetasit Naim Brahimaj, për skafin e përdorur nga i hetuari Saimir Tahiri, në datë 27 Prill 2018 në Drejtorinë Vendore për Kufirin dhe Emigracionin Vlorë, u kqyr dhe u mor në cilësinë e provës dokument libri i “regjistrimit të mjeteve të peshkimit që dalin në gjueti 2014″ i Portit Triport, duke u dokumentuar veprimi i kryer në procesverbal ‘për kqyerjen dhe marrjen e provës dokumentare’. Në përfundim të kqyrjes, nuk rezultoi të kishte shënime hyrje-dalje për mjetin lundrues Auras (më parë dokumenti rezulton i sekuestruar me procesverbal përkatës në datë 20.04.2018 dhe veprimi rezulton i vleftësuar nga prokurori)”

Modifikuar më Tuesday, 15 May 2018 17:28

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO/ Enca vjen e zjarrtë dhe seksi, shikoni modelin e ri të flokëve

Show-biz

FOTO/ Enca vjen e zjarrtë dhe seksi, shikoni modelin e ri të flokëve

Këngëtarja Enca Haxhia shfaqet gjithnjë mjaft ekstravagante në postimet e saj në rrjete sociale. Këtë herë e shohim me një paruke të kuqe e veshur në mënyrë tejet provokuese. E veshur...

Platforma antimafia e PD/ Asnjë përfaqësues i Rilindjes në emision, frikë nga përballja

Politikë

Platforma antimafia e PD/ Asnjë përfaqësues i Rilindjes në emision, frikë nga përballja

Përfaqësuesit e PS-së mungojnë në emisionin ‘Opinion’, Mima: Do kisha preferuar t’i kisha përballë Tema e mbrëmjes së sotme në emisionin ‘Opinion’ është propozimi i bërë nga Partia Demokratike sa i...

Zbulohet përplasja mes Shqipërisë dhe Belgjikës për Safet Bajrin

Aktualitet

Zbulohet përplasja mes Shqipërisë dhe Belgjikës për Safet Bajrin

Safet Bajri përplas qeverinë shqiptare me atë të Belgjikës. Sipas asaj që zbulojnë mediat belge, autoritetet shqiptare kanë shprehur pakënaqësi që Belgjikës i janë dashur 5 muaj për të dorëzuar...