Rama tha se mori përgjigjen pozitive nga Macron, por çfarë deklaron sot Presidenti francez

E Enjte, 17 May 2018 13:36

Makron “derdh ujë të ftohtë në shpresat e anëtarësimit në vendeve te Ballkanit në BE”. Keshtu raportojne mediat e huaja, teksa i referohen deklarates se presidentit te Frances dhene per gazetaret e interesuar gjate Samitit te Sofjes.

macron


Komentet e Macron vijnë si një zhgënjim ne menyre te vecante për Shqipërinë dhe Maqedoninë, të cilët shpresojnë për dritën e gjelbër nga udhëheqësit e BE muajin e ardhshëm për të filluar bisedimet për t’u bashkuar me bllokun, pasi ka pranuar gishtin nga Komisioni Evropian në prill.

“Ajo që kemi parë gjatë 15 viteve të fundit është një rrugë që ka dobësuar Europën sa herë që mendojmë ta zgjerojmë atë. Dhe unë nuk mendoj që ne bëjmë një shërbim për vendet kandidate apo veten tonë duke pasur një mekanizëm që në njëfarë mënyre nuk ka më rregulla dhe vazhdon të lëvizë drejt zgjerimit”, tha Macron për gazetarët në samitin e kryeqytetit bullgar Sofia.

“Unë jam në favor të anetaresimit te Ballkanit në Evropë dhe të ecjes drejt Evropës. Por unë mendoj se ne duhet të shohim çdo zgjerim të ri me shumë kujdes dhe ashpërsi”- tha Macron.

Ai deklaroi se eshte “në favor të lëvizjes drejt zgjerimit, por me pare duhet gjithe siguria e nevojshme dhe se pari nje reformë reale për të lejuar një thellim dhe funksionim më të mirë të Bashkimit Evropian”.

Modifikuar më E Enjte, 17 May 2018 13:40

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shpërthim në minierën e Kalimashit, hidhet në erë shtylla

Aktualitet

Shpërthim në minierën e Kalimashit, hidhet në erë shtylla

Shpërthim në minierën e Kalimashit në Kukës. Policia deklaron zyrtarisht se i është vendosur eksploziv dhe është dëmtuar shtylla. “Më datë 23.09.2018, ora 23:20, në Kalimash, në vendin e quajtur ‘Boka...

Operacioni 'Bajri' në Lezhë dhe Laç, shoqërohen 17 persona

Aktualitet

Operacioni 'Bajri' në Lezhë dhe Laç, shoqërohen 17 persona

Policia dhe forcat speciale kanë rinisur operacionin 'Forca e Ligjit" kundër klanit 'Bajri", këtë radhë në Lezhë dhe në Laç, ku janë shoqëruar 17 persona, 41 mjete luksoze janë bllokuar...

Grabitet në mes të ditës shtëpia e biznesmenit shqiptar

Aktualitet

Grabitet në mes të ditës shtëpia e biznesmenit shqiptar

​Një grabitje ka ndodhur këtë paradite në qytetin e Korçës nga persona ende të paidentifikuar. Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr.4 dhe shtëpia e grabitur i përket një biznesmeni korçar. Mësohet...