HOMOSEKSUALËT/ Donald Lu, politikë ndryshe nga Sekretari Amerikan i Shtetit

Premte, 06 Prill 2018 20:16

Sekretari amerikan i shtetit, M.Pompeo është në “listën e zezë” të grupeve LGBT për shkak të komenteve dhe mbrojtjes ligjore që i ka bërë shenjtërisë së familjes. Në mandatin e tij të katërt si përfaqësuesi i Kansasit në Dhomën e Ulët të SHBA, ai ka mbështetur ligjin për mbrojtjen e familjes, e cila synonte të kundërshtonte barazinë martesore të propozuara nga grupet LGBT. Ai e konsideroi vendimin për barazi ligjore si një “abuzim të pushtetit”.

Ndërkohë, në vitin 2014, gjatë një leksioni në Universitetin Shtetëror të Kansasit, ai u shpreh hapur kundër barazisë martesore duke theksuar se “idealja është që një fëmijë të rritet nga një nënë e një baba”.

Grupet e mbrojtës së LGBT-së kanë krijuar madje një listë me zyrtarët e lartë të administratës Trump që kanë kundërshtuar të drejtat e tyre. Madje edhe ish Sekretari i Shtetit, Rex Tillerson, ka qenë nën sulmin e tyre. Këto grupe shprehen Administrata Trump po promovon politikat anti-LGBT në botë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!