HOMOSEKSUALËT/ Donald Lu, politikë ndryshe nga Sekretari Amerikan i Shtetit

Premte, 06 Prill 2018 20:16

Sekretari amerikan i shtetit, M.Pompeo është në “listën e zezë” të grupeve LGBT për shkak të komenteve dhe mbrojtjes ligjore që i ka bërë shenjtërisë së familjes. Në mandatin e tij të katërt si përfaqësuesi i Kansasit në Dhomën e Ulët të SHBA, ai ka mbështetur ligjin për mbrojtjen e familjes, e cila synonte të kundërshtonte barazinë martesore të propozuara nga grupet LGBT. Ai e konsideroi vendimin për barazi ligjore si një “abuzim të pushtetit”.

Ndërkohë, në vitin 2014, gjatë një leksioni në Universitetin Shtetëror të Kansasit, ai u shpreh hapur kundër barazisë martesore duke theksuar se “idealja është që një fëmijë të rritet nga një nënë e një baba”.

Grupet e mbrojtës së LGBT-së kanë krijuar madje një listë me zyrtarët e lartë të administratës Trump që kanë kundërshtuar të drejtat e tyre. Madje edhe ish Sekretari i Shtetit, Rex Tillerson, ka qenë nën sulmin e tyre. Këto grupe shprehen Administrata Trump po promovon politikat anti-LGBT në botë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zbulohet ndeshja e trukuar nga grupi "Bajri"

Aktualitet

Zbulohet ndeshja e trukuar nga grupi "Bajri"

Mes 11 personave të arrestuar si pjesë e grupit kriminal "Bajri", është edhe shtetasi Armir Grima, trajner i kombëtares së futbollit për femra i cili gjatë karrierës së tij sportive...

"Pronari më shikonte format, më kërkonte foto' 23 vjeçarja tregon ngacmimin seksual në punë

Aktualitet

"Pronari më shikonte format, më kërkonte foto' 23 vjeçarja tregon ngacmimin seksual në punë

Ada është një vajzë 23-vjeçare nga Berati, e cila pasi përfundoi studimet e larta vendosi që të qëndrojë në Tiranë për t’u punësuar.Por, në ambientet punëdhënëse që ajo ka frekuentuar...

Punime në stacionin Selitë, ja zonat pa energji elektrike nesër

Aktualitet

Punime në stacionin Selitë, ja zonat pa energji elektrike nesër

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike njofton abonentët e Tiranës se nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të punimeve në nënstacionin Selitës. OSHEE bën me dije se...