Rama: Burg kush më shan mua dhe Byronë Politike!

Fakti/Rama zgjedh të shkojë në Beograd veç si tifoz, sjellje prej lypsari

 

 

 

Halli i madh i vjedhjeve masive, i rënies së mazhorancës qeveritare dhe i rrezikimit të fatit njerëzor për disa ministra, ka sjellë edhe kalimin e vijës së kuqe. Nga humori i sëmurë i kryeministrit po përgatitet projektligji që dënon secilin deputet që sulmon atë apo përfaqësuesit e Byrosë së re Politike, me të cilin përjashtohen nga politika eksponentët e opozitës dhe i jepet një mesazh shoqërisë se vetëm putinizmi është kostoja për “pajtimin” e vendit

Ish-kryeministri Berisha: Ramës po i vjen ngordhja, shkon e burgos fjalën e lirë

 

Edi Rama ka rikthyer nenit “55” të etërve të tij. I kapur tanimë në flagrancë me ministrat e tij duke vjedhur ditën për diell paratë e shqiptarëve që kapin shifrat e qindra milionë eurove. Edi Rama do të vjedhë pa cingërisje, me pak fjalë thotë “më lini rehat të vjedh”. Në relacionin që shoqëron këtë propozim të marrë nga gjirizi komunist, Edvini thotë se kur shahet ai, populli vuan. Ai e quan të gabuar vendimin e 2012 kur nën presionin e shoqërisë dhe të ndërkombëtarëve shfuqizoi nenin që në atë kohë parashikonte dënimin me burg për shpifje apo fyerje. “Ishte një veprim jo thjesht i parakohshëm, por me një impakt tërësisht negativ, pasi ka nxitur në mënyrën më ekstreme shpifjen në emër të lirisë së shprehjes, shpifjen duke i atribuar dikujt tjetër pa asnjë hezitim kryerjen e veprave nga më të rëndat penale, ndërkohë që dihet me siguri se faktet e prezumuara si të tilla janë tërësisht të pavërteta”, shpjegon relacioni, ndërsa nënvizon se “Pështjellimi, që “denoncime” të tilla shpifëse shkaktojnë në opinionin shoqëror, është i tillë që cenon maksimalisht dhe mbi të gjitha ndjenjën e sigurisë dhe të besimit që shteti nëpërmjet përfaqësuesve të tij më të lartë shtetërorë përçon dhe ka për detyrë të përçojë te qytetarët”.

E vërteta është një dhe e vetme dhe siç po del nga denoncimet e medias, të opozitës por nga Bashkimi Europian në progres-raportin, Shqipëria vlon nga korrupsioni dhe përgjegjësia kryesore bie mbi kryeministrin e mbi ministrat e tij të cilët janë kapur në flagrancë duke vjedhur. Ramës po i zbulohen vjedhjet që bën Ilir Beqja, Valentina Leksaj me djemtë e saj, Damian Gjiknuri, Arben Ahmetaj e pjesa tjetër e shpurës. Shembull i Ilir Beqjës flet për të gjithë: kompania e tij fitoi 28 tendera në 22 muaj. Ramës po i zbulohet lidhjet me narko-trafikun e krimit ku Ministri i Brendshëm, ambasadori i drogës në qeveri, zbulohet nga denoncimet mediatike, opozitare dhe nga dokumente të shërbimeve të huaja se është palë me narkotrafikun. Kështu, ai vetë bashkë me Byronë Politike të tijën duhet të jetë i qetë e të gëzojë jo vetëm vjedhjet, por edhe rehatinë gjatë vjedhjes. Në vend që të arrestohet ministri që vjedh, Edvini kërkon të arrestojë denoncuesin e vjedhjes!

Ish kryeministri Berisha:Ramës po i vjen ngordhja, shkon e burgos fjalën e lirë/Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për projekt-ligjin e kriminalizimit të shpifjes. Gjatë fjalës në Kuvend, Berisha tha se “Edi Rama solli ligjin për kriminalizimin e shpifjes, ligj të cilin bashkërisht e hodhëm poshtë”. Sipas Berishës, ligji i duhet kreut të “Meduzës” se duhet të mbrojë veten nga akuzat për vjedhjet monstruoze që bën dhe të shtijë në dore pasurinë publike të shqiptarëve. “Por ky ligj i duhet kreut të “Meduzës” se duhet të mbrojë veten nga akuzat për vjedhjet monstruoze që bën. Se duhet të shtijë në dore pasurinë publike të shqiptarëve”, theksoi Berisha gjatë fjalës së tij. Më tej, ai theksoi se “Edi Rama është bërë si Asadi. Nuk po i largon shqiptarët me bomba, por i largon me arrestime, me hekura, me burg. Është një fjalë popullore që thotë, pak banale, por unë do e them: Qenit kur i vjen ngordhja shkon bën shurrën në derë të xhamisë. Edhe politikanit kur i vjen ngordhja, shkon burgos fjalën e lirë”, tha ish kryeministri Berisha.

 

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>