Rama, cenim i sigurisë kombëtare

rama-me-yll

Forcimi i krimit në vend, eksportimi i tij drejt vendeve europiane, ndërtimi i laboratorëve përpunues të drogës, trafiqet, paralizimi i agjencive ligjzbatuese, etj, kanë vënë në dyshim sigurinë kombëtare të Shqipërisë që tashmë kontrollohet jo pak nga krimi i organizuar. Në planin e jashtëm, Rama nëpërmjet vëllazërimit me vëlla Vuçiçin e vëlla Taipin ka vënë në diskutim gjithë politikën e shtetit tonë, gjë e cila u duk edhe me votimin skandaloz kundër SHBA-së në OKB, një thikë pas shpine për aleatin tonë strategjik

 

Lënia e hapësirave për krimin e organizuar, përzgjedhja dhe mbrojtja pa rezerva e organizatorit të këtij krimi, Saimir Tahirit, largimi i oficerëve profesionistë nga policia në vitin 2013, qëndrimet neootomane e antiamerikane të vazhdueshme, lidhjet e dyshimta me Vuçiçin, e kanë bërë Ramën më të qartë se kurrë një rrezik të sigurisë kombëtare të Shqipërisë. Do mjaftonte vetëm mbrojtja e jashtëzakonshme që Rama ka bërë për Tahirin, për të kuptuar fare thjeshtë se ky u fundit nuk është gjë tjetër veçse një kapter i kryeministrit. Kanabizimi i vendimit, kriminalizimi i Partisë Socialiste me persona që vinin drejtpërdrejt nga bota e krimit, ruajtja e lidhjeve të vjetra me Rusisë qysh nga koha e Partisë së Punës, e tregojnë fare qartë se Rama është rrezik për sigurinë kombëtare. E nuk kemi si të harrojmë deklaratat mburravece të Ramës se refuzonte të fliste “kundër ministrit të brëndshëm” (këta nuk e dinë se në shqip është i “brendshëm”). Edhe pas rekomandimit të ndërkombëtarëve për ta hequr këtë person që nuk ishte për atë punë, Rama vijoi ta mbrojë në forma të tjera. Si pasojë e 5 viteve kriminale, në Shqipëri janë prishur të gjitha parametrat e një vendi normal. Bandat e grupet kriminale, kanë kapërcyer nga lufta e vogël brenda vendit në përleshje jashtë vendit. Sikur të mos mjaftonin këto që përpiqen të mbulohen me propagandën e agjitpropit, Rama ka vënë në diskutim edhe marrëdhëniet me partnerin tonë strategjik, teksa votoi në OKB kundër SHBA-së.

E çuditshme është se si një kryeministër mund të bëhet problemi më i madh për sigurinë kombëtare. E pra, ai shihte me kënaqësi shpërbërjen e policisë, shihte me ngazëllim futjen e oficerëve të Sigurimit të Shtetit komunist në radhët e policisë, shihte kanalizimin e gjithë vendit, etj. Vetëm një njeri që është i lidhur me të gjitha këto mund të japë përgjigjet që ka dhënë Rama.

Ngjarja më e fundit, e zbulimit të sasisë më të madhe të kokainës në Shqipëri, e tregon sa poshtë është sigurua kombëtare në vend. Kjo sepse me paratë e krimit mund të blihet i gjithë shteti. Shqipëria mund të bëhet kërcënim për vendet e tjera dhe nuk mund të jetë faktor pozitiv në rajon apo në Europë. Rama nuk është vetëm i dëmshëm politik, por rrezik për sigurinë kombëtare.

 

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>