Rama, i rrethuar nga krimi

rama

S’ndalen denoncimet për rrethin kriminal që po qeveris vendin, me letrat e Edi Ramës, por kryeministri ka shqetësim të vetëm injorimin e kërkesave të ndërkombëtarëve. Lista e deputetëve të PS-së me rekorde kriminale s’ka fund, por rrethimi i krimit është më i fortë se rekomandimi i ndërkombëtarëve. Tani s’mbetet veçse një aleancë e protestës ndërkombëtare dhe e qëndresës së opozitës, si rruga e vetme për të nxjerrë nga institucionet rrethin kriminal që i ka uzurpuar

Çdo ditë e më tepër po faktohet se bashkëpunëtorët më të ngushtë të Edi Ramës, të cilët i garantuan ardhjen në pushtet në qershor të 2013-ës, janë njerëzit me rekorde të rënda kriminale brenda dhe jashtë vendit. Edhe pse kjo nuk përbën ndonjë çudi të madhe, për faktin se ish kryebashkiaku i Tiranës për 11 vjet, sot kryeministër i vendit, rezulton i implikuar dhe partner biznesi me disa nga bandat më të rrezikshme si “Hakmarrja për Drejtësi” ajo e Aldo Bares etj, të cilët janë bashkëpronarë të dhjetëra apartamenteve dhe bizneseve të ndryshme në Tiranë dhe gjithë Shqipërinë. Një i kriminalizuar udhëhiqet fort nga instikti i krimit dhe domosdo bashkëpunimin më të ngushtë do ta ketë me segmentet e krimit. Nuk janë vetëm vëllezërit Frroku njerëzit me rekorde kriminale pranë Edi Ramës. Në grupin e tij parlamentar janë edhe plot 18 deputetë të tjerë që kanë llogari të hapura me drejtësinë, por po i bëjnë bisht asaj përmes presioneve politike. Kësisoj, njëri nga deputetët e rinj të zgjedhur në Qeshor të 2013-s ka qenë pjesë një grupi kriminal që bënte transportin e drogës nga Amsterdami në Itali. Artur Bushi, i kandiduar nga Rama për deputet në qarkun e Durrësit, mësohet se është shpallur person në kërkim nën akuzën e trafikut të drogës në Holandë dhe Itali. Organi zyrtar i PD, Rilindja Demokratike shkruante dje se deputeti i Ramës pritet të arrestohet si pjesë një rrjeti ndërkombëtar në trafikun e drogës. Mësohet se deputeti socialist i Durrësit ka qenë i dënuar për trafik droge në një nga vendet e BE. Edi Rama ia doli plotësisht që në kohë rekord ta kriminalizohë Parlamentin në një masë të konsiderueshme dhe ky tashmë është një realitet qartësisht i lexueshëm. Rekordet kriminale të grupin parlamentar socialist pritet të thellohen gjithnjë e më tepër me dënimin nga gjykata deputetëve Pjerin Ndreu dhe Arben Ndoka. Ky i fundit rezulton po ashtu i dënuar me 7 vjet burg në Itali me akuzën e prostitucionit dhe sot e kësaj dite ndodhet i ulur në karriget e Parlamentit shqiptar dhe pikërisht ky i dënuar për një akuzë tepër të rëndë, vazhdon të hartojë dhe votojë ligje! Dekriminalizimi është sot parakushti i çdo reforme, në një kohë kur edhe kancelaritë perëndimore, SHBA dhe BE, po i mëshojnë me forcë largimit nga politika dhe administrate të të dënuarve për vepra të rënda penale dhe korruptive. Mesazhi është plotësisht i qartë dhe mëse konkret për këdo që ka veshë dhe do të kuptojë gjuhën e të ardhmes së vendit. Gjithçka ka si pikënisje dokumentin e miratuar nga të gjitha forcat politike, të iniciuar nga PD e të mbështetur nga Përfaqësia e PE-së. Por ajo që po shihet është mungesa e vullnetit politik të Edi Ramës për të dorëzuar kriminelët e tij. Dhe këtu nuk është fjala veçse për individë të korruptuar, ryshfetxhinjë, mbajtës të diplomave false, injorantë e të paditur. Flitet për gjëra shumë herë më të rënda, për kriminalizim, nevojë dekriminalizimi, ashtu siç konfirmohet dhe në marrëveshjen politike mazhorancë-opozitë.

Tani që po i dalin “petët e lakrorit” koalicionit të Ramës, po bëhet gjithnjë e më i domosdoshëm dekriminalizimi i Kuvendit, Qeverisë dhe Administratës Publike nga elementët kriminalë të importuar aty para dhe pas zgjedhjeve parlamentare të 23 qershorit. Dhe kapitullimi i shtetit përballë krimit të organizuar s’do të vononte, pasi në shtator të 2013-ës, me uljen e Edi Ramës në karrigen kryeministrore, do të shënohej edhe kriminalizimi i çdo institucioni shtetëror. Edi Rama e ka fshehur të vërtetën e deputetëve dhe bashkëpunëtorëve të tij nga qytetarët në mënyrë sistematike. Ka ardhur koha që Rama të dalë para qytetarëve dhe të mos vërtitet më rrugëve të mashtrimit ordiner, për të pranuar të vërtetën e kapjes së qeverisë nga krimi i organizuar, çka do t’i hapte rrugë shpërndarjes së parlamentit dhe mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme. Vetëm vota e lirë e qytetarëve shqiptarë mund të krijojë shpresa për të ardhmen e vendit si një mundësi për largimin e krimit të veshur me pushtet. Dekriminalizimi i sallës së Kuvendit është tashmë imperativ dhe kurrsesi s’duhet hequr dorë nga kërkesa për spastrimin e politikës nga segmentet e krimit të organizuar.