Rama ikën, protesta vjen

protesta

Protesta e së shtunës e ka tmerruar kryeministrin, i cili ikën në Davos, edhe pse s’ka planifikuar asnjë takim, përveç përqafimeve me grekun Cipras dhe serbins Vuçiç. Edi Rama po luan shurdhin ndaj protestës mbarëkombëtare, me shpresë se nuk do të materializohet revolta që do ta rrëzojë nga kolltuku. As kapja e prokurorisë, as kapja e vetingut s’po e qetësojnë, prandaj ardhja e protestës parathotë edhe fundin e turpshëm të krahut politik të krimit të organizuar në Shqipëri

 

Bashkimi i madh i shqiptarëve më 27 Janar i ka futur frikën Edi Ramës. I tmerruar nga reagimi i qytetarëve të nëpërkëmbur, në mjerim, pa shpresë, kryeministri ka vrapuar drejt Davosit të Zvicrës, megjithëse s’ka asnjë axhendë zyrtare, përveçse përqafimeve me grekun Cipras dhe serbin Vuçiç. Zemërata e shqiptarëve është e papërmbajtshme, ndërsa përmes kësaj proteste masive kërkojnë t’i kthejnë të mirën vendit të tyre. Shqiptarët do të protestojnë përpara kryeministrisë duke i kërkuar llogari një kryeministri që nuk ka qenë asnjëherë tek ta. Pasi Edvini nuk i ka llogaritur dhe nuk i llogarit qytetarët. Duke qenë larg, ai mendon se i shpëton shqiptarëve të bashkuar dhe kujton se nuk do ta dëgjoj dhe nuk do ta ndjej forcën e bashkimit të një popullit të tërë në kërkim të të drejtave të tyre. I tmerruar, ai ia ka mbathur, por shqiptarët nuk lëkunden. Ata të tërë bashkë do të jenë në kryeqytet për t’i kujtuar kryeministrit që i izoloi në bunkerin e mjerimit se nuk do ta pranojnë më ortakërinë e tij me bandat dhe kriminelët, sikundër nuk do të pranojnë që të përdoren vetëm për këto interesa të errëta kriminale.

Qytetarët do të jenë në Tiranë edhe për t’i kujtuar Ramës turet e mashtrimit dhe ta pyesin përse nuk qeveris por vetëm kërkon të sundoj. Pavarësisht thirrjeve të opozitës për t’u kthyer në realitet dhe të vendos në emër të qytetarëve e jo të oligarkëve, sërish Rama ka zgjedhur rrugën e uzurpimit e të qeverisurit së bashku me krimin. Por, shqiptarët nuk mund ta pranojnë më gropën që u ka krijuar qeveria. Qytetarët nuk do të dorëzohen përballë kësaj katrahure, por do të kërkojnë rrëzimin e kësaj qeverie.  Kështu që çfarëdo veprimi të ndërmarrë kryeministri nuk mund ta ndal zemërimin masiv të qytetarëve. Edhe nëse zhduket nga vendi, apo ka urdhëruar institucionet që të ndalojnë protestën, sërish do të dal duarbosh. Ai kurrsesi nuk mund të ndal qytetarët në të drejtën e tyre, sepse ai është i vetmi fajtor që e solli vendin në këtë farë feje. Duke dhunuar qytetarët dhe duke bekuar kriminelët në afera te paligjshme. Duke shkelur ligjet e vendit dhe Kushtetutën, si dhe duke vendosur në krye të organit të akuzës një personazh që do t’i mbuloj paligjshmërinë. Të gjitha këto në fakt janë shenja të tmerrit që e ka kapur nga protesta e së shtunës. Por, as nëpërkëmbja e qytetarëve dhe as uzurpimi i drejtësisë nuk e shpëton dot Edi Ramën.  Burgosja e Burgu është vendi për trafikantët, bashkëpunëtorët e krimit në pushtet, për të korruptuarit që Edi Rama po bën gjithçka për t’i mbrojtur, jo për qytetarët që ngrihen se nuk sigurojnë dot bukën e fëmijëve të tyre, ngrohjen në këtë dimër të acartë, nuk paguajnë dot faturat që rriten çdo vit. Ndaj Protesta e 27 Janarit është pa kthim pas. Fundi politik i Edvinit është më pranë se kurrë.

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>