Rama, kryetari i një bande, rivendos nenin “55”

edi rama kercenim

 

Diskreditimi i ministrave dhe zbardhja e miliona eurove që ikin nga buxheti i shtetit tek llogaritë e fëmijëve të deputetëve po e detyrojnë Edvinin të marrë masa, sipas shembullit të Bllokut komunist. Pasi e votoi para 3 vitesh dekriminalizimin e shpifjes, me rekomandim të Brukselit, tani ka sjellë në parlament një projekt klandestin që vendos median nën terrorin e Kodit Penal dhe dispozitës së burgut, krejt si neni i dikurshëm 55, për atë që shante diktatorin e diktaturën

Fakti/Neni “55” bëhet sefte në Këshillin Bashkiak të Tiranës – u ndërpritet fjala këshilltarëve të djathtë

 

Pas të gjithë batërdisë që po i shkakton vendit, Rama censuron fjalën e lirë, duke rikthyer nenin “55” të agjitacion-propagandës. Dhuna ndaj gazetarëve e shoqëruar me një retorikë komuniste nga podiumet qeveritare po kodifikohet edhe po merr trajtën e nenit famëkeq “55” të agjitacion propagandës. Edvini nuk e duron lirinë e fjalës, nuk duron dot kur gazetarët i kapin ministrin e Shëndetësisë duke vjedhur paratë e të sëmurëve ditën për diell, nuk duron dot kur ministri i Brendshëm kapet cip mbi cip me drogën. Nuk e duron dot kur mediat i kapin të vëllait duke dhënë lart-e poshtë koncesione.

Aq të shumta dhe të shpeshta janë aferat e këtij kryeministri dhe qeverisë së tij, saqë rruga e vetme i mbetet që të mos lejojë të ketë mendim të pavarur dhe denoncime për këto afera. Një kërcënim, një censurim që ky kryeministër po ushtron ndaj medias. Një mllef që e akumulon çdo ditë, pasi po i nxirren të palarat në shesh. Me anë të këtij neni famëkeq, Rama po zhduk çdo pavarësi mendimi,duke i vendosur në gijotinë të gjithë ata që e kanë një mendim të tyre. Tashmë çdokush, çdo lloji media duhet të mendohet mira para se të shkruajë kundër kësaj qeverie bandite. Kjo Qeveria synon të kriminalizojë shpifjen ndaj zyrtarëve të lartë duke e dënuar atë me deri tri vjet burg. Projektligji i qeverisë i firmosur nga ministrja për marrëdhënien e parlamentit Ermonela Felaj, me nismë të kryeministrit Edi Rama. Tre vite më parë, ish-Kryeministri Berisha hoqi nga Kodi Penal veprën e shpifjes ndaj funksionarëve shtetërorë. Kjo nismë e Berishës në atë kohë u përkrah edhe nga Edi Rama, kurse tani Edvini ka propozuar rikthimin e shpifjes si vepër penale. Rama kërkon që shpifja ndaj zyrtarëve të dënohet me gjobë ose deri në tre vjet burg të çdokujt që do të gjendet në faj nga drejtësia. Projektligji është miratuar në mes të tetorit, por gjatë konferencës së djeshme bashkë me kryetaren e delegacionit të BE në Tiranë, Kryeministri nuk e reflektoi plotësisht këtë propozim të tijin, kur foli për lirinë e medias.“Media këtu ka të gjithë lirinë të thotë çfarë të dojë, ka lirinë të shpifë sa të dojë, ka të drejtën të akuzojë kë të dojë, ashtu sikundër unë besoj se media nuk mund të sillet si lulja mos më prek”, tha Rama një ditë më parë. Propozimi i qeverisë bie ndesh me rezolutën 1577 të vitit 2007 të miratuar nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës (PACE), me titull: “Drejt Dekriminalizimit të Shpifjes”. Në rezolutën e saj, PACE i bëri thirrje Vendeve Anëtare të garantojnë se nuk duhet të ketë abuzim me përndjekjen penale të shpifjes.

Kastriot Islami:”Qeveria-lagunë” shan dhe ofendon “median-kënetë”/ Deputeti i Partisë Demokratike, Kastriot Islami, e ka cilësuar si një turp vendimin e ri të qeverisë, për të kthyer shpifjen si vepër penale. Në një postim në facebook, Islami thotë se ky njeri i cili nuk ka lënë njeri pa sharë dhe ofenduar tani kërcënon dhe median me burg nëse do të flasin kundër tij. “Më vjen turp, Vajmedet kush e drejton vendin, Vajmedet. Dhe nuk ka guxim të thotë se kujt i drejtohet. Rama i konsideron reagimet e studentëve “kakarisje”, ata i përgjigjen se Kryeministri është si “derr që ulurin”. Rama si doktor Hajboliti gjen ilaçin për shërimin e kancerit: “Operacioni “Të pastrojmë më tej Shqipërinë”, siguron që kanceri nuk do të trashëgohet tek gjenerata tjetër…”Pasi ka sharë dhe ofenduar gjithë dynjanë, madje edhe në grup, miraton ligjin për “penalizimin e shpifjes”…gazetarët që tani e tutje do të jenë në burg”, tha Islami.

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>