Rama mbron idenë e një Teatri të ri  Kombëtar brenda kullave shumëkatëshe

Boçi: Rama-Kumbaro po nxitojnë të ekzekutojnë teatrin për të varrosur gjurmët e falsifikimit të dikurshëm

 

Më në fund Rama ka dalë hapur për çështjen e nxehtë të Teatrit Kombëtar. Ashtu siç kishin paralajmëruar mediat e pa kapura, artistët dhe opozita, trualli i godinës historike do të pastrohet dhe mbi të do të ndërtohen blloqe gjigante betoni… edhe me një teatër “modern” brenda. Këtë fakt fillimisht e mohoi edhe kryeministri Rama, edhe ministria e kulturës Kumbaro, edhe zbatuesi në terren, kryetari i bashkisë Erion Veliaj. E mohuan kur panë vendosmërinë e artistëve të Teatrit Kombëtar dhe të opinionit publik, por pas joshjes dhe “blerjes” së të parëve, sot pasdite do të bëjnë fakt të kryer planin e tyre. Bëhet fjalë për të njëjtën skemë që u përdor me stadiumin “Qemal Stafa”; Kulla gjigante…edhe me një teatër brenda!. Lajmin e faktit të kryer e ka dhënë vetë kryeministri Rama, në faqen e tij në Facebook:“Teatri i ri kombëtar mbi gërmadhën e të vjetrit. Sot pasdite, 17.00, në sallën e ekspozitave të COD, Qendra për Hapje e Dialog, në Kryeministri, prezantohet Projekt-Propozimi i Teatrit të Ri Kombëtar/ Një nisëm frymëzuese për një Partneritet Publik-Privat në funksion të kulturës e të zhvillimit ekonomik e social. Një projekt i studios së famshme ndërkombëtare, BIG ERTV Live”, shkruan Rama plot entuziazëm.

Dhe për të na mbushur mendjen, poston plot 21 foto “gërmadhash” të bëra në bodrumet e teatrit, por harron që të hedh projektin me blloqe gjigante betoni për biznesin pranë tij, që do të ndërtohen në truallin e godinës së vetme historike, që ka ngelur më këmbë në atë zonë.

Boçi: Rama-Kumbaro po nxitojnë të ekzekutojnë teatrin për të varrosur gjurmët e falsifikimit të dikurshëm, por edhe të fitojnë edhe para/ Deputeti demokrat, Luçiano Boçi ka reaguar në lidhje me projektin e teatrit të ri të prezantuar nga Rama. Në një postim në facebook, Boçi shkruan se Rama-Kumbaro po nxitojnë të ekzekutojnë teatrin për të varrosur gjurmët e falsifikimit të dikurshëm, por edhe të fitojnë edhe para. Boçi thekson gjithashtu se ky projekt ‘fillestar’, prapa të cilit qëndron e vërteta e kullave shumëkatëshe bëhet edhe për të larguar vëmendjen nga kokaina kolumbiane. “Njëri kumbari i ndërtimeve dhe i tonelatave të drogës dhe tjetra kumbarja e kulturës.Kanë planifikuar të prezantojnë sot me nxitim në 17.00 një projekt fantazmë, të përcaktuar pa konkurrim, pa transparencë për një Teatër të ri, duke prishur Tearin Kombëtar ekzistues, para aktorëve të zgjedhur me gisht dhe jo me trupën apo sindikatat e artistëve.Po nxitojnë sot të ekzekutojnë historinë e teatrit dhe të varrosin gjurmët e falsifikimit të dikurshëm, sikurse të fitojnë si përherë para dhe vetëm para.Normal i duhet që të tërheqin dhe vëmendjen nga kokaina e krimi galopant e korrupsioni pa mbarim. Kanë një “projekt” fillestar, prapa të cilit qëndron e vërteta e kullave shumëkatëshe, të cilat jo vetëm do kafshojnë sipërfaqen e Teatrit, duke i marrë atij gjysmën, gati 3000 m2, por do t’i marrin atij dhe frymën. E çuditshme kjo:  Musolinianët (sipas emërtimit që i dha Ministrja arsyes së prishjes) e ndërtuan Teatrin Kombëtar, duke i iniciuar atij historinë, Ndërsa pushtuesit kanabistë shqiptarë, anti më saktë, po shembin historinë për të ngritur mitin e estetikës “së re” anti histori.Sot kemi kërkuar thirrjen me urgjencë të Ministres në komision për të gjitha këto lojëra me Teatrin. Por si gjithmonë ajo “nuk ka kohë”.Për transparencë poshtë:1. Fotot e falsifikimit të Ramës, kur e dha teatrin për bingo, kur ishte Ministër Kulture, duke fshehur 75 m2 dhe shkaktuar një dëm 100.000 $, shumë kjo e madhe për atë kohë. Për këtë duhet të shkojë me këmbët e veta në prokurori.

  1. Foto e përgjigjes së Kumbaros më 16.02.2017 ku shkruan qartë që nuk ka as studim e as projekt, por që sot me papërgjegjshmëri po e nxjerr si “As nën mëngë”.3. Foto e kërkesës sonë për seancë dëgjimore urgjente sot me Ministren, të cilën e ka refuzuar”, shkruan Boçi.Timo Flloko kundër Edi Ramës: Mjaft me kulla, teatri s’mund të jetë në qendër biznesi/Tjetër aktor i njohur i ka dalë kundër Edi Ramës për ndërtimin e Teatrit Kombëtar, brenda një kulle.Është aktori Timo Flloko ai i cili ka folur për herë të parë mbi debatin e hapur në vend për Teatrin Kombëtar “Unë jam për një teatër unik, ngrehinë që të qëndrojë më vete, të mos përfshihet në një ndërtesë biznesi Jam i atij mendimi që artistët vetë, më mirë se ata nuk e di askush, se sa vlen ajo strehë ku ata krijojnë.Teatri është kujtesë, memorie, janë disa pisha që kanë emrin e një artisti. Është një kujtesë që nuk mund të zhbëhet. Është aty”, tha Flloko në emisionin e mëngjesit në Top Channel.Ministria e Kulturës dhe Bashkia e Tiranës janë shprehur se do të shembet teatri ekzistues për tu ndërtua një tjetër më modern. Ende nuk ka një projekt se si do të jete teatri i ri, por vete artistët kanë deklaruar se janë kundër ndërtimit të teatrit në një qendër biznesi, siç është modeli i stadiumit kombëtar.

 

 

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>