Rama në fundjavë sistemon paratë e vjedhura

rama

 

Korrupsioni është puna e vetme e kryeministrit. Asnjë tender s’kalon pa u “sigluar” nga zyra e Edvinit, bile as blerjet e vogla për stilolapsa e letra A4 nuk lihen në vullnetin e ministrave. Bilancet e fundjavës janë llogaridhënie të axhendës për zhvatje, prandaj qeveria mungon në fundjavë, edhe nëse vendin e godet ndonjë kataklizmë. Rama është pushim fundjavave se i duhet të sistemojë paratë e vjedhura

 

Që Edi Rama vjedh përditë ky është një fakt tashmë që shihet nga tenderët për rikonstruksionin e OSHEE-së e deri tek pazaret me ilaçet që bën me shokun e tij të dhomës së zhveshjes, Ilir Beqjen, madje s’tolerohen as tenderët për stilolapsa apo letra A4. Se korrupsioni do të ishte puna e vetme e Edvinit, kjo u pa që kur ishte në opozitë, kur negocioi mega-aferën korruptimeve me CEZ-in në pozitat e kryeministrit të ardhshëm. Pra, shiriti i inaugurimit të qeverisë u pre me gërshërët e korrupsionit, që i qethën shqiptarëve 600 milionë euro, një shumë që në raport me takatin ekonomik të Shqipërisë është shkatërrimtare për vendin. Me të lënë rrobat e opozitarit, ai përveshi rrobat e kryeministrit dhe miratoi në Kuvend një marrëveshje që u vidhte shqiptarëve 600 milionë euro thjesht me një firmë. Madje aty ku “legjitimohej” vjedhja bash aty amnistoheshin edhe hajdutët.

Shqipëria vlon nga korrupsioni dhe ky korrupsion ka vetëm një usta: Edi Ramën. Gjatë gjithë javës ai punon për të vjedhur e jo për të qeverisur ndërsa në fundjavë janë ditët e bilancit të korrupsionit, ku numërohet, sistemohet dhe pastrohet dengu i parave të vjedhura. Lënia pas dore e buxhetit të shtetit, një pakujdesi që duket qartë tek minueset që shoqërojnë çdo zë buxhetor, veçanërisht tek të ardhurat nga tatimet e doganat, dëshmon se ka një buxhet të dytë, të sojit oligarkik ku numërohen qindarkë për qindarkë paratë që u vidhen shqiptarëve ditën për diell. Në fundjavë, Rama a thua se është “marrë peng”, s’shihet asgjëkundi e duket sikur s’është kryeministër me mungesën e shfaqjes mediatike. Në të vërtetë, në ato ditë fundjave ai s’është kryeministër ngase gjendet i kredhur në kodrën e parave që ka mbledhur ditëve të javës. Prandaj ai është i vendosur për të ruajtur natyrën fisnore dhe klanore të qeverisë të tij pasi kështu garanton “buxhetin” tij privat. Ministritë u janë shpërndarë kushërirave, burrave të ish-grave dhe organizatave kriminale, të cilat përbëjnë në vetvete familjen politike të Edvinit. Kështu, ai ka një qeveri vetëm për vete, dhomën e tij personale ku mund të zbrazë energjitë e zeza të një adoleshence politike. Me kushërira, me burrat e ish-grave, me të inkriminuar e me shokë të dhomave të zhveshjeve, Edvini synon të ruajë këtë luzmë grenzash, ku vetë ai është Mbretëresha, e cila e ka çuar vendin drejt një gremisje politike, ekonomike, sociale dhe kulturore.

Qeverisje s’po duket gjëkundi sepse Edi Rama s’di të qeverisë. Nuk e koncepton qeverisjen si një shërbim publik dhe atdhetar, porse e sheh si një kompani ku ai me të vetët e tij mjel buxhetin e shtetit për bilancin pozitiv të buxhetit të vetë.

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>