Rama zëvendëson mafian italiane

rama-me-droge

Kreu i Antimafias Italiane: Trafiku i kokainës, jo më monopol i Ndraghetas, po e bëjnë shqiptarët

 

Grupet  kriminale shqiptare në Itali janë forcuar saqë kanë marrë në kontroll edhe trafikun e kokainës, i cili  më parë ka qenë monopol i Ndraghetës. Shqetësimi është ngritur në Tiranë nga kreu i Antimafias Italiane Federiko Cafiere de Raho, i cili zhvilloi një vizitë me krerët me të lartë të Policisë,  Prokurorisë dhe Ministrisë së Brendshme

 

Grupet  kriminale shqiptare në Itali janë forcuar saqë kanë marrë në kontroll edhe trafikun e kokainës, i cili  më parë ka qenë monopol i Ndragetës. Shqetësimi është ngritur në Tiranë nga kreu i Antimafias Italiane Federiko Cafiere de Raho, i cili zhvilloi një vizitë me krerët me të lartë të Policisë,  Prokurorisë dhe Ministrisë së Brendshme. “Në Itali konstatojmë prezencë grupesh kriminale shqiptarë që pushtojnë brigjet tona si në adriatik dhe në jon dhe zbarkojnë duke trafikuar drogë. Kjo tregon se organizatat kriminale shqiptarë bëjnë edhe trafik kokainë. Nëse ky sektor më parë ishte monopol i Ndraghetas tani ka filluar të tërheqë edhe grupet kriminale shqiptare”. Pas  takimit që pati me Prokuroren e Përgjithshme Arta Marku, kreu i Antimafias vuri në dukje se kriminaliteti  shqiptar është shumë prezent në të gjithë Italianë dhe se autoritetet italiane janë gati të bashkëpunojnë me këdo që i kanë shpallur luftë këtij kriminaliteti. “Kemi folur për hetimet në vazhdim. Kemi evidentuar si kriminaliteti shqiptar është shumë prezent në Itali. Ka aftësi të bashkëpunojë me mafian, Ndraghetën, Sacra Corona Unita dhe burime të tjera kriminale në Itali. Kriminaliteti shqiptar ndërhyn në trafikun e drogave të lehta, armëve dhe së fundi në drejtimin e trafikut të kokainës.  Hetimet që po mbahen në Itali janë të shumta. Kriminaliteti shqiptar nuk është prezent vetëm në brigjet joniane, pra në Kalabri dhe në brigjet puglieze, por së fundi është prezente dhe në veri të Italisë”. I pyetur në lidhje me hetimet mbi bandën kriminale të trafikut të drogës ‘Habilaj’, ku akuzohet si i përfshirë dhe ish-Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, zyrtari i lartë deklaroi se drejtësia  vepron në mënyrë të barabartë për të gjithë njerëzit, pavarësisht se cilës shtresë i përkasin.

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>