Reforma e Ramës, si grusht shteti

rama 2

 

 

Edi Rama e përdori reformën në drejtësi si pushkë ndaj kundërshtarëve politikë. Ai e prezantoi atë si njëlloj grusht-shteti për të asgjësuar opozitën dhe demokracinë në vend. Dje, në deklaratën e kapitullimit të tij u dallua qartë aksioni i tij ani-reformë, si e vetmja mënyrë për të mbetur në politikë. Edi Rama dështoi me tentativën e tij për të kapur sistemin e drejtësisë, me qëllim shndërrimin e saj në një gijotinë për kundërshtarët politikë. Ai u plandos dje në batakun e komplotit të tij, në gjirizet e një konspiracioni që gllabëroi vetë krijuesin. Muajt e fundit po shihet se po bëhet një ngatërresë kuptimore mbi personazhet e reformës në drejtësi. Personazhet negative dhe pozitive duket se janë keqkuptuar. Reforma në drejtësi ka vetëm një personazh negativ dhe ai është Edi Rama. Qysh në gjenezë, ai ka konceptuar një reformë në drejtësi të damkosur për të dështuar. Damka i është vënë jo vetëm në përmbajtje, porse edhe në propagandën që ka shoqëruar këtë reformë që sipas Ramës duhet të jenë një gijotinë dhe Alkatraz për kundërshtarët e tij politikë. Procesi ka shmangur me forcë piketat e vendosura nga Komisioni i Venecias, bash ato piketa që garantojnë mosçimentimin politik të sistemit të drejtësisë. Është e vërtetë që drejtësia ka njerëz të korruptuar dhe influencë politike porse nuk mund të kalohet nga shiu në breshër, ku gjithë pushteti t’i cedohet Edi Ramës dhe sekserëve të tij. Përpjekja për të kapur krejt sistemin e drejtësisë, në mënyrë që ta përdorë si hanxhar ndaj kundërshtarëve politikë ka rrënuar bazat e koalicionit që mbante në pushtet Edi Ramën. Armiku i dialogut dhe i konsensusit është dënuar me mosbesim, jo vetëm nga partneri i tij në qeveri, por edhe nga opinioni publik dhe faktori ndërkombëtar. Këmbëngulja për të ndenjur në pushtet me vota të blera e më tej për të blerë vota e pushtet që të vijohet vjedhja, sjell vetëm destabilizim. Prandaj, refuzimi i një qeverie teknike me standardet më të larta morale të mbështetjes politike do të ishte një grusht shteti që do rrënonte rendin demokratik në vend.

 

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>