Vetmia, rol vendimtar në shëndetin e zemrës tuaj

Tuesday, 12 June 2018 19:37

Njerëzit e vetmuar kanë dy herë më shumë gjasa të vdesin nga problemet e zemrës, sugjeron kërkimi i ri.

Mungesa e mbështetjes sociale mund të shkaktojë që njerëzit të udhëheqin mënyrën e jetesës së sëmurë, si dhe t’i bëjnë ata më të prekshëm ndaj stresit dhe më pak të ngjarë të marrin medikamente, thotë një studim.

Megjithëse studimi nuk ka specifikuar zakonet jo të shëndosha të jetesës që njerëzit e vetmuar mund të kenë, këto mund të përfshijnë një dietë të dobët, mosveprim, pirjen e duhanit dhe pirjet alkoolike.

Autori i studimit Anne Vinggaard Christensen, nga Universiteti i Kopenhagës, tha se vetmia është më e zakonshme sot se kurrë më parë, dhe më shumë njerëz jetojnë vetëm.

“Vetmia është një parashikues i fuqishëm i vdekjes së parakohshme, shëndetit mendor më të keq, dhe cilësisë më të ulët të jetës në pacientët me sëmundje kardiovaskulare, dhe një parashikues shumë më i fortë sesa që jeton vetëm në meshkuj dhe femra”.

Përafërsisht 42.6 milionë të rritur mbi 45 vjeç në raportin amerikan janë të vetmuar. Një e katërta e popullsisë gjithashtu jeton vetëm.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Berisha: Përroi psiqik i Ramës nuk e lejon të ketë arsyetim të drejtë

Politikë

Berisha: Përroi psiqik i Ramës nuk e lejon të ketë arsyetim të drejtë

I pyetur për deklaratën e Ramës ditën e sotme në parlament ku u shpreh: “Protesta i dha një shuplakë qeverisë, një grusht opozitës dhe një dritë shprese shoqërisë”, ish-kryeministri Sali...

Vrau 3 persona në Strasburg, policia ekzekuton pas 48 orësh autorin

Globi

Vrau 3 persona në Strasburg, policia ekzekuton pas 48 orësh autorin

Policia franceze ka qëlluar për vdekje autorin e dyshuar të sulmit të së martës në Strasburg, ku 3 persona u vranë dhe disa të tjerë u plagosën. Viktima është 29-vjeçari Cerif...

Tupja: Situata e vendit tatëpjetë, kërkesat e studenteve përpjetë

Aktualitet

Tupja: Situata e vendit tatëpjetë, kërkesat e studenteve përpjetë

Profesori i njohur Edmond Tupja i ftuar në "360 Gradë" në Ora News, duke komentuar për protestën e studentëve, tha se situata ku ndodhet vendi është në tatëpjetë. Tupja: Sipas një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!