Studim/ Nënat e reja rrezikojnë menopauzë të hershme

E mërkurë, 13 June 2018 12:27

Nënat adoleshente janë më të rrezikuara që të kenë një menopauzë të hershme dhe histerektomi (ndërhyrje kirurgjikale për të hequr një apo të gjitha pjesët e mitrës).

Një studim i fundit ka zbuluar se 43% e grave që kanë lindur fëmijë nën moshën 20 vjeç kanë kaluar në fazën e menopauzës nga mosha 45 vjeç.

Rreth gjysma e grave që kanë pasur një menopauzë të hershme gjithashtu kanë kryer gjithashtu histerektomi, krahasuar me më pak se ¼ e atyre që kanë kaluar më vonë në menopauzë.

Studimi është bazuar në të dhënat mjekësore të më shumë se 1000 grave. Gratë nga vendet më të varfra, si Brazili dhe Kolumbia, raportuan gjithashtu më shumë raste të kalimit të hershëm në menopauzë, kjo krahasuar me shtetet më të pasura, si Kanadaja.

Vajzat që përjetojnë trauma në fëmijëri janë gjithashtu 56% më të rrezikuara që të kenë një menopauzë të hershme. /Shëndeti/

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Berisha: Përroi psiqik i Ramës nuk e lejon të ketë arsyetim të drejtë

Politikë

Berisha: Përroi psiqik i Ramës nuk e lejon të ketë arsyetim të drejtë

I pyetur për deklaratën e Ramës ditën e sotme në parlament ku u shpreh: “Protesta i dha një shuplakë qeverisë, një grusht opozitës dhe një dritë shprese shoqërisë”, ish-kryeministri Sali...

Vrau 3 persona në Strasburg, policia ekzekuton pas 48 orësh autorin

Globi

Vrau 3 persona në Strasburg, policia ekzekuton pas 48 orësh autorin

Policia franceze ka qëlluar për vdekje autorin e dyshuar të sulmit të së martës në Strasburg, ku 3 persona u vranë dhe disa të tjerë u plagosën. Viktima është 29-vjeçari Cerif...

Tupja: Situata e vendit tatëpjetë, kërkesat e studenteve përpjetë

Aktualitet

Tupja: Situata e vendit tatëpjetë, kërkesat e studenteve përpjetë

Profesori i njohur Edmond Tupja i ftuar në "360 Gradë" në Ora News, duke komentuar për protestën e studentëve, tha se situata ku ndodhet vendi është në tatëpjetë. Tupja: Sipas një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!