Nuk jeni të shëndoshë, thjesht vuani nga barku i fryrë

Hënë, 20 August 2018 20:05

Pas konsumimit të një vakti të rëndë, njerëzit përballen me fryrjen. Kjo gjendje nuk është aspak e këndshme, përkundrazi, ajo mund të jetë shumë e dhimbshme dhe problematike. Por pse ndodh kjo?

Ka shumë arsye që për shumë njerëz nuk janë të njohura. Shumë mjekë e konsiderojnë fryrjen si gaz të bllokuar brenda në stomak, gjendja kjo e lidhur më së shumti me mënyrën e keqe të të ushqyerit. Ja disa zakone përgjegjëse për fryrjen dhe si t’i shmangni ato:

Kapsllëku – Rritja e sasisë së fibrave në organizëm, mund t’ju shpëtojë nga kapsllëku.

Karbohidratet – eleminoni alkoolin, sheqerin dhe niseshtenë nga dieta juaj. Konsumoni fruta, manaferra, dhe perime.

Stresi – Nëse jeni të ekspozuar ndaj niveleve të larta të stresit, do të përballeni me fryrjen dhe dhimbjen e stomakut. Mendimet pozitive dhe qetësia shpirtërore janë ilaçet më të mira në të tilla raste.

Uji – Duke mos konsumuar sasi të mëdha të ujit çdo ditë, mund të përballeni me probleme shëndetësore, siç është dhe fryrja e barkut. Kafja dhe sheqeri mund të jenë shkaktarët kryesorë të dehidratimit. Pini të paktën 6-8 gota uji në ditë.

Ushqimi i shpejtë – Mos hani shpejt, pasi mund të përballeni me probleme të tretjes të cilat janë nga shkaktarët kryesorë të dehidratimit. Konsumoni kafshata të vogla dhe përtypuni mirë. Ushqimet që ju vijnë në ndihmë në këtë rast janë: kastravecat, bananet, shpargu, kosi, xhenxhefili, çaj menteje ose kamomil.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!