Sekreti i mjekësisë alternative: Dhembjet në pjesën e qafës

Diel, 18 November 2018 10:21

Qëndrimi i gjatë ulur në pozitë jo të drejtë, gjumi në jastëk të papërshtatshëm dhe stresi janë problemet më të shpeshta për shkak të të cilave kemi dhembje në pjesën e qafës.

Kjo dhembje mund të eliminohet me ndihmën e këtyre këshillave, transmeton Telegrafi.

Shtangimi i muskujve të qafës për shkak të qëndrimit të gjatë ulur në të njëjtën pozitë, para kompjuterit apo televizorit, gjumi në jastëk dhe në krevat të papërshtatshëm dhe për shkak të stresit…

Tendosje, vaj i kantarionit dhe lakër

Muskujt e qafës është e nevojshme të tendosen çdo ditë në mënyrë që të pengohen dhembjet në atë pjesë, të cilët kryesisht janë pasojë e qëndrimit jo të drejtë.

* Me vaj të vakët të makthit të egër (kantarionit) fërkoni butësisht pjesën e qafës. Mbi qafë vendosni leckë liri. Më së miri është të flini me të.

* Ilaç i mirë është edhe lakra. Fletën e freskët të lakrës shtrijeni me okllai dhe mbi të qitni një lugë rrikë. Me kompresën e tillë mbështilleni pjesën e qafës ku keni dhembje dhe mbajeni tërë natën.

Kjo është e mirë për dhembjet e nyjave dhe për pjesën e poshtme të kurrizit

* Njëra ndër gjërat më të mira e cila mund të ndihmojë është edhe glina. Lyerjen e pjesëve të trupit ku keni dhembje me glinë është njëra ndër recetat më të vjetra në botë për sëmundjen e eshtrave.

* Nëse keni dhembje vetëm në nyja dhe gishta, është mirë t’i futni në ujë të njelmët të vakët 30 minuta, pastaj t’i lyeni duart me uthull molle.

* Kush ka probleme me sëmundjen e shputave, do të duhej çdo mbrëmje t’i lyejë shputat me vaj liri.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Policia e Elbasanit publikon listën më te rrezikshmit, ja kush janë më të kërkuarit(FOTO)

Aktualitet

Policia e Elbasanit publikon listën më te rrezikshmit, ja kush janë më të kërkuarit(FOTO)

Policia e Elbasanit në një postim në Facebook, ka publikuar listën e peronave më të kërkuar të këtij qarku. Këtë herë forcat e rendit kanë zgjedhur që mos të bëjnë shënim...

Zjarr i fuqishëm në Itali, 2 të vdekur dhe 40 të asfiksuar

Globi

Zjarr i fuqishëm në Itali, 2 të vdekur dhe 40 të asfiksuar

jë pallat në Bolonja është përfshirë nga flakët gjatë ditës së sotëm dhe për pasojë dy persona kanë humbur jetën si dhe dy të tjerë  janë në gjendje të rëndë. Siç...

Ky vit shkollor bëhet më i shtrenjtë, rriten çmimet e librave dhe shërbimeve arsimore

Aktualitet

Ky vit shkollor bëhet më i shtrenjtë, rriten çmimet e librave dhe shërbimeve arsimore

Ky vit akademik është bërë më i shtrenjtë për të gjitha nivelet e studimit. Librat dhe mjetet shkollore kanë kushtuar më shumë që nga shtatori 2018 gjithashtu edhe shërbimet arsimore...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!