Të “flasësh” me kafshët, të bën mirë për shëndetin

Hënë, 14 May 2018 14:16

Kafshët shtëpiake nuk janë vetëm miqtë e njeriut, por me to edhe mund të ndash sekretet.

Nuk të ndërpresin teksa i flet e mbi të gjitha nuk të japin këshilla të lodhshme…

Një studim anglez këshillon se të ndash “hallet e problemet” me qenin apo cilëndo kafshë shtëpiake bën mirë për shëndetin.

“Është një gabim i madh të nënvlerësosh rolin që kanë në jetët tona ditët e sotme kafshët shtëpiake. T’u rrëfehesh atyre, edhe për sekretet më të mëdha që ke, ndihmon për të luftuar stresin, eliminon ankthin dhe një sërë ndjesish të tjera të dëmshme për shëndetin fizik e mendor”, thotë psikologia angleze Corinne Sëeet.

“Kafshët mund të mos kuptojnë atë çfarë u thuhet, mund të mos flasin, por padyshim janë miqtë më besnikë të padronëve të tyre. Sigurisht t’u flasësh atyre tingëllon pak e sikletshme, por siç tregojnë studimet ta bësh këtë ndihmon në shëndetin tonë dhe miku me katër këmbë vlerëson vëmendjen e kushtuar ndaj tij”, thotë udhëheqësja e studimit, Janet Connor.

Në fakt përfundimi i psikologëve anglezë mbështetet nga një tjetër sondazh kryer nga një agjencia e specializuar për ushqimin e kafshëve shtëpiake.

Sondazhi i asaj kohe i publikuar nga “DailyMail”, arrinte në përfundimin se 18 përqind e grave të martuara flisnin më shumë me kafshën e tyre shtëpiake se sa me bashkëshortin.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Berisha: Përroi psiqik i Ramës nuk e lejon të ketë arsyetim të drejtë

Politikë

Berisha: Përroi psiqik i Ramës nuk e lejon të ketë arsyetim të drejtë

I pyetur për deklaratën e Ramës ditën e sotme në parlament ku u shpreh: “Protesta i dha një shuplakë qeverisë, një grusht opozitës dhe një dritë shprese shoqërisë”, ish-kryeministri Sali...

Vrau 3 persona në Strasburg, policia ekzekuton pas 48 orësh autorin

Globi

Vrau 3 persona në Strasburg, policia ekzekuton pas 48 orësh autorin

Policia franceze ka qëlluar për vdekje autorin e dyshuar të sulmit të së martës në Strasburg, ku 3 persona u vranë dhe disa të tjerë u plagosën. Viktima është 29-vjeçari Cerif...

Tupja: Situata e vendit tatëpjetë, kërkesat e studenteve përpjetë

Aktualitet

Tupja: Situata e vendit tatëpjetë, kërkesat e studenteve përpjetë

Profesori i njohur Edmond Tupja i ftuar në "360 Gradë" në Ora News, duke komentuar për protestën e studentëve, tha se situata ku ndodhet vendi është në tatëpjetë. Tupja: Sipas një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!