Paul Mccartney më i pasuri në Britani

Premte, 11 May 2018 15:36

The Sunday Times” publikoi listën e muzikantëve më të pasur në Britani për vitin 2018, të ndarë në dy kategori; më të pasurit në vend dhe më të pasurit nën 30 vjeç.

Pasuria e Ed Sheeran është rritur më shumë se çdo muzikant tjetër në Britani gjatë vitit të fundit, nga 28 në 80 milionë paund. Viti 2017 ishte shumë i suksesshëm për Sheeran. Albumi “÷” pati më shumë këngë në Top 10 se çdo album tjetër në historinë e klasifikimeve në Angli, kishte gjithashtu dhe të 16-ta këngët në Top 20.

Adele mbetet ende muzikantja më e re më e pasur në Britani. Ajo vlen 140 milionë paund dhe është artistja femër më e pasur në botën e muzikës në këtë vend.

Harry Styles renditet i treti në listën e të rinjve më të pasur, me 50 milionë paund. Kënga e tij debutuese si solist “Sign of the Times” dhe albumi i titulluar me emrin e tij ishte numri një në Britani për vitin 2017. Ish-shoku i grupit “One Direction” Niall Horan ka pasur gjithashtu një rritje të shpejtë të fitimeve, nga 6 në 46 milionë paund.

Muzikantët më të pasur nën 30 vjeç për 2018-n:

Adele – 140 milionë paund
Ed Sheeran – 80 milionë
Harry Styles – 50 milionë
Niall Horan – 46 milionë
5= Liam Payne – 42 milionë

5= Louis Tomlinson – 42 milionë

Little Mix – 40 milionë
Zayn Malik – 35 milionë
Sam Smith – 24 milionë
Jessie J – 18 milionë
11= Winston Marshall – 16 milionë

11= Rita Ora – 16 milionë

Sir Paul McCartney kryeson listën e artistëve britanikë për një tjetër vit. Pasuria e tij matet me gjithë atë të bashkëshortes Nancy Shevell, duke u vlerësuar në 820 milionë paund. Paul bëhet kështu muzikanti më i pasur ndonjëherë në historinë e “Rich List”, qëkur është publikuar në vitin 1989. Sir Paul dhe Sir Elton John janë të vetmit emra të pranishëm ende që ishin edhe në edicionin e parë, 29 vjet më parë.

Muzikantët më të pasur për vitin 2018:

Paul McCartney dhe Nancy Shevell – 820 milionë paund
Lloyd-Webber – 740 milionë
U2 – 569 milionë
Elton John – 300 milionë
Mick Jagger – 260 milionë
Keith Richards – 245 milionë
Olivia dhe Dhani Harrison – 230 milionë
Ringo Starr – 220 milionë
Michael Flatley – 202 milionë
Sting – 190 milionë

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Konflikti Izrael-Gaza shpërthen sërish

Globi

Konflikti Izrael-Gaza shpërthen sërish

Dhuna ka shpërthyer mes Izraelit dhe militantëve palestinezë në Gaza, një ditë pasi shtatë militantë dhe një ushtar izraelit u vranë gjatë një operacioni të fshehtë izraelit në Gaza. Militantët hodhën...

Qytetarët denoncojnë radhë kilometrike në doganën e Kakavijës dhe Kapshticës

Aktualitet

Qytetarët denoncojnë radhë kilometrike në doganën e Kakavijës dhe Kapshticës

Radhë të gjatë kilometrike në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës në Gjirokastër. Një qytetare që ka dërguar pamjet pranë Ora News, thotë se ndodhet që prej orës 16:00 në...

101 vjeçarja ngatërron Merkel me zonjën e parë franceze

Globi

101 vjeçarja ngatërron Merkel me zonjën e parë franceze

Një ngjarje interesante ka ndodhur në Francë gjatë ceremonisë për të  përkujtuar 100 vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore. Një grua 101-vjeçare ka ngatërruar kancelaren Angela Merkel me bashkëshorten...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!