Divë? Shqipërisë sonë të vogël, ca terma i rrinë pak të mëdha

E mërkurë, 16 May 2018 16:29

Elton Deda ështënjë artist, që përpos veprimtrimtarisë së ti j në muzikë, shquhet edhe për kritikën objektive që i bën botës së muziikës në vendi tonë, sidomos kohët e fundit, ku realiteti muzikor është degraduar në fazën më të keqe të tij.

Ai është shprehur në një status në Facebook se sonte do të kurorëzohet në pallatin e kongreseve “Diva shoë” me këngëtaret: Eneda Tarifa, Irma Libohova, Rovena Dilo dhe Besa Kokedhima.

Por ai është shprehur se shqetësohet nga reagimet e njerëzve se përse këto këngëtare janë cilësuar diva. Deda ka sqaruar se ai ka kuptim simbolik pasi në këtë vend askush nuk mund të jetë Divë, kjo sepse Shqipëria është një vend aq i vogël sa të gjithë mund ti takojnë në restorant, duke parkuar makinat, apo duke blerë bukë tek lagjja. “I uroj sukses gocave që për mua personalisht janë Diva te vërteta qe sfidojnë cdo parazit qe humbet vetëm NJE jete qe ka duke bere analizën e nje fjale.” Ka përfunduar  Elton Deda.  

STATUSI:

Mbas nje pune te madhe dhe te gjitheperfshirese, erdhi momenti qe ta kurorezojme ate. Sot, ne Pallatin e Kongreseve, “Diva shoë” me Eneda Tarifa, Irma Libohova, Rovena Dilo dhe Besa Kokedhima. Per mua ka qene privilegj te kuroj koncertin e tyre pasi pervecse respektit personal kam jetuar ne kenget e tyre, me fabulat e tyre, me Hitet dhe nostalgjite e hershme qe formojne mozaikun artistik te ketyre artisteve. Pa shume komplimenta, me duhet te pranoj qe kam perjetuar shume keq fatkeqesite e percundimit dhe frustrimit njerezor te disa individeve qe u moren me vleresime perse keto na qenkan Diva. Ky emer sigurisht qe ka kuptim simbolik sepse ne kete vend askush nuk eshte as Diva dhe as Div. Te gjithe mund te na takojne ne restorant, duke parkuar makinen, duke ecur ne rruge apo duke blere buke te lagjia. Ajo qe me deshperoi ishte mendjengushtesia, dashakeqesia dhe mllefi qe kane keto specie. Prandaj qe ky mllef te luftohet, me mire duhet pare koncerti pasi mesazhet e muzikes tentojne te fshijne shume qeliza te keqija nga truri jone. Sot, ne do bejme nje super koncert. Gocat,orkestra simfonike e perbere nga shumica studente fantastike dhe bendi rock jane ne super forme. I uroj sukses gocave qe per mua personalisht jane Diva te verteta qe sfidojne cdo parazit qe humbet vetem NJE jete qe ka duke bere analizen e nje fjale. Shnet e pare

Modifikuar më E mërkurë, 16 May 2018 16:32

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.