UEFA me risi për sezonin e ri të “Champions” dhe “Europa League”

E Enjte, 29 Mars 2018 12:22

Sezoni i ardhshëm do të sjellë ndryshime të mëdha për kompeticionet e organizuara nga UEFA. Nëpërmjet një komunikate në faqen zyrtare UEFA bëri me dije se “Champions League” dhe “Europa League” do të vijnë me një sërë risish.Duke nisur nga sezoni 2018-2019 ndryshimet do të jenë në fuqi të paktën për një periudhe 3-vjecare.

Por cilat janë ndryshimet që UEFA ka renditur në komunikatën e saj?

Duke nisur nga sezoni 2018-2019 ndryshimet do të jenë:

Së pari, në ndeshjet me eliminim të drejtpërdrejte nuk do të bëhen 3 por 4 zëvendësime por k y i fundit do bëhet në kohën shtesë, ndërsa tre të tjerët si gjithmonë pa u prekur nga ndryshimet.

Së dyti, për superkupën e Europës dhe finalet e Champions-it dhe Europa League ekipet nuk do të përfshijnë më në skuadër 18 lojtarë, si ne cdo takim tjetër, por tanimë do ketë mundësinë e 23 lojtarëve.

Ky ndryshim do i lejojë ekipet që të kenë në dispozicion 12 lojtarë të gatshëm në pankinë, nga 7 që është klasikja e deritanishme. Me anë të këtij ndryshimi klubeve e veçanërisht trajnerëve ju jepet më shumë mundësi për lëvizje dhe për një menaxhim më të mirë të takimit.

Pika e tretë ka të bëjë me orarin e takimeve. Të gjitha ndeshjet e Championsit duke nisur me fazën kualifikuese, ndeshjet e fazës së grupeve, 1/8 e finaleve, çerekfinalet, gjysmëfinalet dhe finalja do të fillojnë të gjitha në orën 21:00.

Ndërsa faza e grupeve, dy ndeshjet të së martës dhe dy të së mërkurës do të nisin në orën 18:55, përjashtim bën vetëm raundi i fundit ku të gjitha sfidat do të zhvillohen në të njëjtën kohë.

Po për këtë pikë përsa i përket Europa League, duke nisur nga faza e grupeve e deri te takimet e 1/8 të finaleve, të gjitha do të luhen në dy fasha orari të përcaktuara nga shorti më 18:55 dhe 21:00.

Duke u mbështetur në të njëjtin parim edhe java e fundit e grupeve të Europa League do të zhvillohet në të njëjtin fashorar. Ndërsa ndeshjet e cerekfinaleve, gjysmëfinaleve dhe finalja do të zhvillohen në orën 21:00.

Nëse do të jetë e nevojshme për ndonjë përjashtim vendimi do të merret vetëm nga administrata e UEFA-s për të dyja rastet.

Risia e katërt ka të bëjë me regjistrimin e lojtarëve  pas fazës së grupeve në Europa dhe Champios League. Me rregulloren e re çdo klubi do ti lejohet përfshirja e 3 futbollistëve të rinj pa asnjë kufizim. Ky ndryshim përputhet edhe me disa prej kampionateve kombëtare, që sdo vendoset asnjë kufizim për regjistrimin e lojtarëve, gjatë merkatos së dimrit.

Modifikuar më Diel, 01 Prill 2018 12:09

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Bota Shqiptare

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë i ka dorëzuar Hungarisë notë proteste lidhur me ikjen e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski dhe me kërkesën së tij për azil në Hungari. Sot në...

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Aktualitet

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Ndërtesa e Gjykatës së Lartë është kthyer në një depo dosjesh që nuk dihet se kur do shqyrtohen. Janë 30 mijë dosje pezull të vendosura në salla, korridore dhe zyrat...

Enrique Iglesias kap fansen nga të pasmet, ajo e puth

Lifestyle

Enrique Iglesias kap fansen nga të pasmet, ajo e puth

Këngëtari i famshëm Enrique Iglesias në turnetë botërore ka kënaqur dhjetëra femra që kanë pasur fat që t’i këndojnë këngën “Hero”. Këngëtari është një prej meshkujt më të dëshiruar nga femrat...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!