KROACIA DEL KUNDRA SERBISË, “ NË LOJË FATI I BALLISTIT”

Premte, 30 Mars 2018 13:09

Ditën e djeshme është ekstraduar në masa të rrepta sigurie në Itali Ismail Morina ose sic e njohim të gjithë “Ballisti”.

Pas disa muajsh i burgosur në Kroaci, Serbia kërkoi që Ballist Morina të ekstradohej në Serbi, pasi me flamurin e Shqipërisë së Madhe që ai ngriti në Beograd kishte nxitur urrejtje mes dy popujve.

Kjo është zgjidhja më e mirë që avokati i tij Kroat ka gjetur, duke hedhur poshtë kërkesën për azil në Kroaci, megjithatë ky fakt nuk është bërë akoma zyrtar.

Duhet kujtuar se Balllist Morina prej vitesh është resident në shtetin Italian ku ndodhet aktualisht edhe gruaja e tij.

Morina ka qëndruar në Zagreb që prej 10 qershorit të 2017-s kur policia kroate e ndaloi nga një urdhërarrest ndërkombëtar që Serbuia kishte lëshuar. Qeveria kroate vendosi që të mos zbatoj më dëshirat e shtetit Serb dhe nuk pranoj që ta ekstradonte “Ballistin” tek ta.

Transferimi në Itali rrit shpresat e Morinës për tu liruar pas kaq kohësh.

Modifikuar më Diel, 01 Prill 2018 11:54

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

VIDEO/ Aksident i tmerrshëm në Formula 3, pilotja 18-vjeçare thyen shtyllën kurrizore

Sport

VIDEO/ Aksident i tmerrshëm në Formula 3, pilotja 18-vjeçare thyen shtyllën kurrizore

Pilotja e re gjermane Sophia Floersch përjetoi një aksident të tmerrshëm në garën e sotme në Formula 3, e cila u zhvillua në qytetin Macau.Aksidenti ndodhi në pistën Guia, e...

Do të vendosë rekord kundër Shqipërisë, uellsiani do avionin 9 milionë Paund të Bale

Sport

Do të vendosë rekord kundër Shqipërisë, uellsiani do avionin 9 milionë Paund të Bale

Chris Gunter shpreson që Gareth Bale t’i huazojë avionin privat në mënyrë që ai të sjellë familjen e tij në Shqipëri me rastin e rekordit që do të vendosë në...

Kadiu: Më shumë se kurrë të rinjtë po thërrasin për kryeministër Lulzim Bashën!

Politikë

Kadiu: Më shumë se kurrë të rinjtë po thërrasin për kryeministër Lulzim Bashën!

Deputetja e PD, Fatbardha Kadiu, thotë se opozita nuk ka pushuar asnjë sekondë së punuari, së takuari dhe biseduari me njerëzit e këtij vendi dhe me të rinjtë e shumtë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!