Smajlaj, jashtë podiumit. Shpresat për medalje, te Luiza Gega

E mërkurë, 08 August 2018 22:06

Atleti shqiptar Izmir Smajlaj ishte mes emrave më të kuotuar për të qenë në podium në garën e kërcimit së gjati në kampionatin europian të Berlinit, por zhgënjeu parashikimet.

Sportisti kuqezi, që kaloi në finale në limitin e distancës, nuk bëri më shumë në Europian, duke mbyllur gjithçka në vendin e 6, zhgënjim për vet protagonistin dhe tifozët që shpresonin medalje.

Atleti shkodran dështoi në provën e parë në impiantin gjerman, por u përmirësua ndjeshëm me 7.83 metrat në kërcimin e dytë, rezultat më i mirë sesa paraqitja që e kishte kualifikuar në finale. Provat pasuese ishin edhe më dobët për Smajlajn, në një garë ku pati rivalitet të fortë.

Tentativa e pestë ishte ajo që e çoi kërcimin në 7.99 metra, më e mira për shqiptarin për këtë sezon, por që e la jashtë podiumit.

Greku Tentoglou dominoi pistën, me kërcimin gjigant prej 8 metra e 25 centimetrash, ndërsa në podium u ngjitën gjithashtu gjermani Heinle dhe ukrainasi Nykyforov.

Pritshmëritë më të mëdha për Shqipërinë ishin dhe mbeten gjithsesi te Luiza Gega. Sportistja elitare do të garojë më 10 gusht në baterinë e saj kualifikuese, një provë relativisht e lehtë për ambiciet e Gegës dhe përgatitjen e saj që pritet ta çojë në finale.

Luiza Gega, që vjen në këtë Europian si kampione e sapokurorëzuar e Mesdheut, do të garojë në 3.000 metra me pengesa, finalet e të cilit zhvillohen më 12 gusht.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zlatan Ibrahimovic i jep fund fjalëve, konfirmon të ardhmen

Sport

Zlatan Ibrahimovic i jep fund fjalëve, konfirmon të ardhmen

Prej ditësh është vënë në qendër të vëmendjes për shkak të lajmeve që e çojnë në disa prej klubeve më të rëndësishme të Evropës. Por Zlatan Ibrahimoviç i ka dhënë fund...

Qarkullonte me armë zjarri në Elbasan, arrestohet 22-vjeçari

Aktualitet

Qarkullonte me armë zjarri në Elbasan, arrestohet 22-vjeçari

Një 22-vjeçar që qarkullonte me armë zjarri në Elbasan ka rënë në prangat e policisë. "D.S., 22 vjeç, banues në lagjen "5 Maj", Elbasan, iu gjet në çantë një armë zjarri...

Arrestohet personi që hodhi paratë nga pallati

Kuriozitete

Arrestohet personi që hodhi paratë nga pallati

Kalimtarët u shtynë të mblidhnin kartëmonedhat që po fluturonin nga një ndërtesë.   Ngjarja ndodhi në një lagje punëtorësh në Hong Kong, dhe personi që i hodhi paratë u arrestua nga policia...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!