Dështimi në Botëror, Khedira jashtë kombëtares, rikthehet Sane

E mërkurë, 29 August 2018 20:41

Pas dështimit të bujshëm në Botërorin e kësaj vere ku abdikoi nga froni i futbollit global në mënyrën më të keqe, Gjermania do të riformatojë skuadrën duke lënë jashtë emra të njohur. Viktima e parë nëse mund të quhet e tillë është Sami Khedira, mesfushori i Juventus që nuk do të jetë pjesë e ndeshjeve ndaj Francës në 6 shtator, dhe ndaj Perusë 3 ditë më vonë.

Trajneri i kombëtares gjermane Joachim Löw shpjegoi zgjedhjet e tij në një konferencë shtypi, ndërsa pranoi dhe gabimet në botëror.

“Khedira më tha se nuk do të heqë dorë nga kombëtarja por në pozicionin e tij dua të krijoj hapësira të reja. Ai ndjehet përgjegjës për mënyrën sesi shkoi botërori por paraqitjet e tij do vendosin të ardhmen. Rrezikova shumë nga pikëpamja taktike në Rusi dhe mora ekipin që mendova se ishte më i mirë. Leroi Sane’ do të jetë tani një lojtar i rëndësishëm i Gjermanisë”, tha Joachim Löw.

Mesfusha e gjermanëve në Ligën e Kombeve të UEFA-s në Shtator do përbëhet nga Toni kros, Gyndoan, Goretzka dhe Havertz, të gjithë më të rinj se Khedira që është lënë jashtë. U konfirmuan ndërkohë të tjerë futbollistë që ishin konsideruar të sakrifikuarit e revolucionit në futbollin gjerman, si Tomas Myler dhe Boateng.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Sekuestrohen mbi 4 mijë paketa cigare e miliona lekë, dy në pranga

Politikë

Sekuestrohen mbi 4 mijë paketa cigare e miliona lekë, dy në pranga

Një sasi prej 4100 copë paketa cigaresh dhe një shumë e konsiderueshme parash prej më shumë se 4 milionë lekësh, janë sekuestruar nga policia gjatë një operacioni të koduar "Ndjekja". Në...

Nishani: Qeveria nuk njeh asnjë kufi, amendimi i ligjit për TK nuk bëhet pa votimin e Dekretit

Politikë

Nishani: Qeveria nuk njeh asnjë kufi, amendimi i ligjit për TK nuk bëhet pa votimin e Dekretit

Ish-Presidenti Bujar Nishani ka reaguar ndaj amendamenteve të ligjit për 'Teatrin' që mazhoranca miratoi gjatë ditës së djeshme. Ky akt, shkruan Nishani, e ka përdhosur përfundimisht parlamentarizmin dhe shtetin ligjor, pluralizimin...

Dramatike/ I refuzohet azili, babai shqiptar kërcënon se do hedh fëmijët nga ballkoni

Aktualitet

Dramatike/ I refuzohet azili, babai shqiptar kërcënon se do hedh fëmijët nga ballkoni

Dramat e shqiptarëve të cilëve iu është refuzuar azili në Gjermani vazhdojnë t ë shtohen. Pak ditë pasi një kryefamiljar shqiptar humbi jetën duke u hedhur nga një urë në...