Danimarkë/ Lojtarët dhe trajneri braktisin kombëtaren, shkak bëhet federata

Hënë, 03 September 2018 15:36

Kampi i futbollit danez është kthyer në një kaos të vërtetë. Kanë mbetur vetëm pa ditë nga zhvillimi i ndeshjeve kundër Sllovakisë dhe Uellsit, të vlefshme për “UEFA Nations League”, situata nuk është aspak e qetë.

Negociatat midis Federatës Daneze dhe sindikatës së lojtarëve (Spillerne) në lidhje me të drejtat e imazhit, kanë vazhduar prej muajsh. Por, Spillerne ka hedhur akuza ndaj Federatës, ku bëhet e ditur që janë tërhequr nga bisedimet.

Federata e futbollit, që është pranë përjashtimit nga UEFA, po punon për të formuar një ekip të përbërë nga lojtarë vendas. Trajneri Åge Hareide dhe stafi i tij, nuk janë lejuar të drejtojnë, pasi do të jetë një skuadër krejtësisht e ndryshme nga ajo e zakonshme. Ndërsa, trajneri i ri mendohet se do të vijë nga ligat më të ulëta të futbollit danez.

Duke folur për mediat daneze, Eriksen u shpreh: “Kemi marrë vesh që Federata po përpiqet të na nxjerrë ne lojtarëve si të pangopur dhe që nuk mendojmë për asgjë tjetër, përveçse xhepit tonë, por jemi ne që çdo vit e nxjerrim me fitime Federatën. Është diçka e papranueshme të dëgjojmë këto akuza kundrejt nesh!”

Megjithatë, kjo nuk është hera e parë që federata daneze bëhet pjesë e një skandali të tillë, pasi edhe vitin e kaluar u anulua një ndeshje e ekipit kombëtar të femrave, e vlefshme për kualifikueset e Kupën e Botës, për shkak të mosmarrëveshjeve që kanë të bëjnë me të drejtat e imazhit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...