Jose Mourinho dënohet me 1 vit burg me...

Tuesday, 04 September 2018 10:55

Trajneri i Manchester Unitedit, Jose Mourinho, e ka pranuar dënimin me një vit burgim me kusht, në kuadër të një marrëveshjeje për pranimin e fajësisë me prokurorët spanjollë, pas akuzave për mashtrim tatimor.

Trajneri portugez e ka pranuar dënimin me burgim gjashtë mujor për secilën nga dy krimet financiare që është akuzuar, pasi i ka pranuar shkeljet në kuadër të marrëveshjes me prokurorët, raporton gazeta e respektuar spanjolle “El Mundo”, përcjell Gazeta Express.

Gjykata në Madrid, e cila e ka udhëhequr hetimin kriminal ndaj Mourinhos – Pozeulo de Alarcon Court Number four – pritet të informohet për marrëveshjen në ditët në vazhdim.

Gazeta spanjolle raporton se 55-vjeçari, e ardhmja e të cilit në Manchester United është në pikëpyetje pas fillimit zhgënjyes këtë sezon, po ashtu është pajtuar ta paguajë një gjobë prej 1.98 milionë euro për 60% të shumës për të cilën i ka mashtruar autoritetet tatimore.

Në Spanjë, personat që kryejnë krim për herë të parë nuk shërbejnë burg normalisht për dënime prej dy apo më pak vite – që nënkupton se Mourinho se dënimi me një vit burg që Mourinho e ka pranuar për dy pikat e aktakuzës për mashtrim tatimor më gjasë do të suspendohet për një datë më vonë, pasi gjykata është informuar për situatën.

Prokurorët e akuzojnë Mourinhon se ia ka borxh shtetit spanjoll mbi 2 milionë euro, të cilat s’i ka deklaruar për të drejtat e imazhit më 2011 dhe 2012, në kohën kur ishte trajneri i Real Madridit. 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Doli te Arian Çani me si ‘magjistar’ që shëron xhindët, nuk ua merr mendja se çfarë i gjeti policia në shtëpi

Bota Shqiptare

Doli te Arian Çani me si ‘magjistar’ që shëron xhindët, nuk ua merr mendja se çfarë i gjeti policia në shtëpi

Hysri Peqanit, i njohur si “Burdushi”, mjek popullor që pretendon se shëron shumë sëmundje, e ka pisk punën me policinë. Gjatë një kontrolli në banesën e tij është gjetur një...

Behuni gati për më të keqen, ja kur do te ulen drastikisht temperaturat

Aktualitet

Behuni gati për më të keqen, ja kur do te ulen drastikisht temperaturat

Ditën e sotme ka rënë bora e parë në Dardhë të Korçës. Temperaturat kanë nisur të ulen ndjeshëm dhe kjo ndjehet kryesisht në orët e para të mëngjesit dhe ato të...

Arratisja e Gruevskit, befason Zaev: Ai mund të jetë…

Bota Shqiptare

Arratisja e Gruevskit, befason Zaev: Ai mund të jetë…

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, në një konferencë për shtyp tha se autoritet duhet të hetojnë nëse Gruevski e ka lëshuar vendin vullnetarisht apo është rrëmbyer. Zaev: “Ne do të bëjmë gjithçka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!