Euro2024/ UEFA përcakton datën që shpallet fituesi, dy vende synojnë organizimin

Tuesday, 11 September 2018 16:57

Kur sytë e kombëtareve janë kthyer nga Liga e Kombeve që mund t’i ndihmojë për të fituar një biletë për në Euro2020, UEFA po sheh pak më lart pasi ka filluar të mendojë për Europianin e vitit 2024. Në datën 27 shtator, do të ketë një mbledhje ku do të përcaktohet vendi fitues që do të organizojë këtë kompeticion.

Gjermania dhe Turqia janë shtetet që kanë dorëzuar kandidaturat e tyre në zyrat e UEFA-s pak muaj më parë dhe janë në pritje të vendimit. Ky do të ishte një tjetër organizim i madh për Gjermaninë, pasi në vitin 2006, atje u zhvillua Kupa e Botës, e fituar nga Italia.

Euro2020 do të jetë shumë ndryshe në krahasim me europianët e tjerë, pasi do të mbahet në disa shtete të ndryshme, duke mos pasur një vend fiks. Fituesi i së drejtës për të organizuar Europianin, fiton automatikisht edhe një biletë për në fazën në grupe.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Haradinaj kërkon që liberalizimi i vizave të futet në axhendën e BE-së

Bota Shqiptare

Haradinaj kërkon që liberalizimi i vizave të futet në axhendën e BE-së

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, sot mori pjesë në takimin e mëngjesit, së bashku me liderë tjerë, të ftuar nga kancelari austriak, Sebastian Kurz, në kuadër të Forumit...

Momentet e vështira të një babai

Globi

Momentet e vështira të një babai

Një baba është fotografuar në momentet e tij më të vështira. 48-vjeçari Ilhami Korkmaz ka tërhequr të dielën nga morgu trupin e vajzës së tij 15-muajshe, e cila u rrah...

Këngëtarja shqiptare puth malazezin live në emision

Show-biz

Këngëtarja shqiptare puth malazezin live në emision

Këngëtarja shqiptare puthet me malazezin, e vërshojnë me komente Arilena Ara ka qenë e ftuar në emisionin e Ermal Mamaqit, ku ka folur për projektet e saj më të fundit muzikore. Ndër...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!