Euro2024/ UEFA përcakton datën që shpallet fituesi, dy vende synojnë organizimin

Tuesday, 11 September 2018 16:57

Kur sytë e kombëtareve janë kthyer nga Liga e Kombeve që mund t’i ndihmojë për të fituar një biletë për në Euro2020, UEFA po sheh pak më lart pasi ka filluar të mendojë për Europianin e vitit 2024. Në datën 27 shtator, do të ketë një mbledhje ku do të përcaktohet vendi fitues që do të organizojë këtë kompeticion.

Gjermania dhe Turqia janë shtetet që kanë dorëzuar kandidaturat e tyre në zyrat e UEFA-s pak muaj më parë dhe janë në pritje të vendimit. Ky do të ishte një tjetër organizim i madh për Gjermaninë, pasi në vitin 2006, atje u zhvillua Kupa e Botës, e fituar nga Italia.

Euro2020 do të jetë shumë ndryshe në krahasim me europianët e tjerë, pasi do të mbahet në disa shtete të ndryshme, duke mos pasur një vend fiks. Fituesi i së drejtës për të organizuar Europianin, fiton automatikisht edhe një biletë për në fazën në grupe.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

VIDEO / Si mund të humbet një rast i tillë! Luliç bën gafën e vitit

Sport

VIDEO / Si mund të humbet një rast i tillë! Luliç bën gafën e vitit

Nëse ekziston një çmim për “Golin e vitit”, atëherë duket të ekzistojë një çmim edhe për “Gafën e vitit” dhe të keni të sigurt se atë do ta fitojë Senad...

FOTOT/ 9 të famshëm që refuzuan role simbolike dhe humbën shansin e madh

Kulturë

FOTOT/ 9 të famshëm që refuzuan role simbolike dhe humbën shansin e madh

Shumë filma do të kishin qenë ndryshe me aktorë të tjerë. Disa aktorë i refuzuan shumë role simbolike për arsye të ndryshme si angazhimet në një tjetër projekt filmik ose...

“Shqipëria po i afrohet një diktature, krimi është lënë në bordurë”

Politikë

“Shqipëria po i afrohet një diktature, krimi është lënë në bordurë”

Deputeti Dashamir Shehi shprehet se Shqipëria po i afrohet një diktature dhe se krimi është lënë në bordurë. Ai shton se, opozita do të hyjë në zgjedhje dhe do t'i...