Foto/ Prestigjiozja 'Time': Kylian Mbappé është e ardhmja e futbollit

Premte, 12 October 2018 16:16

 “Fenomeni” Mbappé ka arritur që të trondisë edhe botën e futbollit dhe medias në SHBA. Revista prestigjioze amerikane “Time”, i kushton kopertinën e saj sulmuesit të PSG-së, duke e konsideruar si një nga “modelet e brezit të ri” në botimin e saj ndërkombëtar.

Kampioni i fundit botëror, në moshën 19-vjeçare, duket si një nga të rinjtë më me ndikim në glob, nga pikëpamja sportive dhe sociale.

“Mbappé është e ardhmja e futbollit”, – shkruan revista prestigjioze, e cila flet për ngritjen e shkëlqyeshme të lojtarit të ri. Mbappé është sportisti i katërt, që do të shfaqet në këtë revistë prestigjioze botërore, pasi e kanë bërë këtë më parë Messi, Neymar dhe Balotelli. Talenti francez prek në rrëfimin e tij, që do të publikohet në numrin e nesërm të “Time”, karrierën e tij meteorike, jetën si futbollist dhe atë familjare.

 “Unë mendoj se kam humbur disa gjëra. Nuk kam pasur jetën normale të një të riu, që të dal me miqtë dhe të kem kënaqësi të shpeshta”, – thotë sulmuesi, i cili flet për virtytet që i konsideron thelbësore, për të arritur në krye. Duke na njohur me veten, Mbappe tregon të vërtetë e parimeve të tij, pavarësisht nga fama: “Kam mësuar se yjet e mëdha dhe lojtarët e mëdhenj janë më të përulur, njerëzit më të respektuar. Ka tri gjëra jetësore për mua: respekti, përulësia dhe kthjelltësia”.

Kylian Mbappé, një nga 30 kandidatët për të fituar “Topin e Artë” për vitin 2018, pasi bëri një paraqitje të madhe në Botërorin e Rusisë, ka shënuar së fundi katër gola me PSG-në në vetëm 13 minuta loja. Ai tashmë ka fituar Ligue 1 me PSG-në dhe kryeson renditjen me ekipin e tij, këtë sezon, me fitore të plota. PSG-ja, në fakt, ka thyer rekordin e fitoreve të njëpasnjëshme në historinë e futbollit francez.

time

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Arrestimet e dy ish-deputetëve, Shehu: Qeveria ka marrë fund

Politikë

Arrestimet e dy ish-deputetëve, Shehu: Qeveria ka marrë fund

Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka komentuar arrestimet e bujshme të dy ish-deputetëve socialistë Arben Çuko dhe Arben Ndoka. Sipas tij arrestimet tregojnë atë që opozita e ka thënë...

VIDEO/ Kërkon që t’i fshihet mungesa, i vë pistoletën në kokë mësueses

Globi

VIDEO/ Kërkon që t’i fshihet mungesa, i vë pistoletën në kokë mësueses

Një nxënës i ka vënë pistoletën në kokë mësueses së tij në mënyrë që ajo t’i hiqte mungesën. Pamjet janë xhiruar në një shkollë të mesme në Creteil të Francës. Edhe...

Buna kthehet në një moçal të shëmtuar

Aktualitet

Buna kthehet në një moçal të shëmtuar

Këto ditë vjeshte pa reshje shiu kanë dhënë alarmin në Lumin Buna. Uji është tërhequr dhe lumi i ngjan një moçali. Banorët, por edhe ekspertët e mjedisin thonë se gjendja është...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!