CILI ËSHTË QYTETI KU DO TË ORGANIZOHEN LOJRAT OLIMPIKE DIMËRORE 2026?

Tuesday, 03 Prill 2018 16:15

Janë shtatë qytete që kanë shprehur interesimin e tyre për të fituar statusin e vendit pritës për Lojërat Olimpike Dimërore 2026, ka njoftuar Komiteti Olimpik Ndërkombëtar.

Grazi në Austri, kryeqyteti i Suedisë, Stokholmi, qyteti turk, Erzurum, ai japonez, Kalgari në Kanada, Sioni në Zvicër, Sapporo dhe një ofertë e përbashkët e qyteteve italiane, Kortina de Ampezo, Milano dhe Turin janë në fazën fillestare të procesit.

Deri në muajin tetor qytetet do të kalojnë në fazën e dialogut, kohën kur Komiteti Olimpik do të ftojë një numër të paspecifikuar të qyteteve për të marrë pjesë në fazën njëvjeçare të kandidaturës.

Vendi fitues do të njoftohret nga komiteti në një sesion në Milano në shtatorin e vitit të ardhshëm.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!