Liverpool “zhduk” Manchester Cityn, Barça “fshin” Romën

E Enjte, 05 Prill 2018 12:52

Një mbrëmje magjike ishte mbrëmja e dytë e çerekfinales se kompeticionot më të madh të futbollit në botë, me gola të shumtë por rezultat jo shumë surprizues.

liverpool

Në ndeshjen që mund të themi se ishte “derbi” anglez, ajo e zhvilluar midis Liverpool dhe Man. City-t, pavarësisht se dominimin e kishin “Citizens” të Guardiolës u duk se nuk mund ta mbanin deri në fund pasi u dorëzuan shpejt përballë ekipit të Kloppit.

Rezultati I ndeshjes u zhbllokua në minutën e 12 nga egjkiptjani Mohammed Salah, ndërsa në harkun kohor 9 dhe 10 minuta nga goli I tij, Liverpool shënoi dy herë të tjera nga Oxlade-Chamberlein dhe Mane.

Mjaftuan vetëm 30 minuta lojë që vendasit të arrini të vendosin fitore, pavarësisht se “Citizens” u përpoqën fort deri në fund të takimit ata nuk ja dolën që të merrnin as edhe barazim nga kundërshtarët.

barcelona roma

Ndërsa, në “Camp Nou” të Katalonjës, ashtu siç pritej fituese ishte Barcelona. Romanët, jo vetëm duhej të kujdeseshin për të ndaluar Messin dhe shokët e tij, pa ia dalë mbanë, por e çuan plot dy herë topin në portën e tyre të mbrojtur nga Alisson.

Në minutën e 38 De Rossi, duke u munduar për të mos ja lënë lojtarëve të Barças topin shënoi vet në portën e tij. Edhe goli i dytë ishte sërish autogol, këtë herë në minutën e 55-të nga greku Manolas, pas një rrëmuje në zonën e rreptësisë dhe në mungesë të fatit.

4 minuta më pas do të ishte fati i Gerard Pique që të linte mbrojtjen e të shënonte pas asistit të Suarezit. Në momentin kur Roma u duk e dorëzuar ishte goli i Dzekos, 10 minuta nga fundi i kohës së rregullt, për të rindezur shpresat. Gjithsesi kjo fije shprese nuk ndryshoi gjë, pasi Suarez do të mbyllte llogaritë me golin e katërt në minutën e 87.

Takimet e kthimit do të luhen pas një jave në “Etihad Stadium” të Manchesterit dhe “Olimpico” të Romës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Qytetarët denoncojnë radhë kilometrike në doganën e Kakavijës dhe Kapshticës

Aktualitet

Qytetarët denoncojnë radhë kilometrike në doganën e Kakavijës dhe Kapshticës

Radhë të gjatë kilometrike në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës në Gjirokastër. Një qytetare që ka dërguar pamjet pranë Ora News, thotë se ndodhet që prej orës 16:00 në...

101 vjeçarja ngatërron Merkel me zonjën e parë franceze

Globi

101 vjeçarja ngatërron Merkel me zonjën e parë franceze

Një ngjarje interesante ka ndodhur në Francë gjatë ceremonisë për të  përkujtuar 100 vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore. Një grua 101-vjeçare ka ngatërruar kancelaren Angela Merkel me bashkëshorten...

Cërrik, aksidentohet për vdekje një 83-vjeçar

Aktualitet

Cërrik, aksidentohet për vdekje një 83-vjeçar

Një i moshuar ka humbur jetën pasditen e së hënës pasi është goditur nga një makinë. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Klos të Cërrikut, ku mjeti drejtuar nga shtetasi me iniciale...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!