Çmendet klubi izraelit, merr emrin e presidentit të Amerikës

Hënë, 14 May 2018 18:43

Futbolli dhe politika kanë qenë gjithmonë të ndarë dhe ashtu duhet të jetë, pasi në momentin që politika fut hundët në sporti më popullor të botës, atëherë nisin dhe problemet.

Në vendin tonë të vetëdijshëm për këtë realitet, pasi problematikët më të mëdhenj të këtij sistemi janë deputetët dhe njerëzit me pozitë.

Çakmakët e Braçes, sharjet dhe shishet janë të lejuara vetëm për politikanët në Shqipëri.

Por në Izrale këtë herë vjen një ndërhyrje drejtpërdrejtë e politikës në historinë e futbollit më specifikisht në atë të ekipit të Izraelit, Beitar Jerusalem. Skuadra izraelite ka lajmëruar se nga dita e sotme do të quhet Beitar “Trump” Jerusalem.

 Një lajm të tillë e kanë publikuar me anë të një postimi në twitter. Arsyeja ëe këtij veprimi është fakti që Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Me këtë vendim SHBA-të do të inaugurojnë ambasadën e tyre në Jeruzalem sot.

Ky veprim i presidentit të Amerikës nuk mund të kalohet kaq lehtë dhe në shenjë nderimi, klubi më i madh i qytetit, Beitari, do të ndryshojë emër duke shtuar edhe emrin e presidentit amerikan Donald Trump.

Skuadra izraeliti ka një histori të madhe, pasi ka fituar 6 tituj në Izrael dhe merr pjesë rregullisht në Kupat e Evropës.

izrael

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Berisha: Përroi psiqik i Ramës nuk e lejon të ketë arsyetim të drejtë

Politikë

Berisha: Përroi psiqik i Ramës nuk e lejon të ketë arsyetim të drejtë

I pyetur për deklaratën e Ramës ditën e sotme në parlament ku u shpreh: “Protesta i dha një shuplakë qeverisë, një grusht opozitës dhe një dritë shprese shoqërisë”, ish-kryeministri Sali...

Vrau 3 persona në Strasburg, policia ekzekuton pas 48 orësh autorin

Globi

Vrau 3 persona në Strasburg, policia ekzekuton pas 48 orësh autorin

Policia franceze ka qëlluar për vdekje autorin e dyshuar të sulmit të së martës në Strasburg, ku 3 persona u vranë dhe disa të tjerë u plagosën. Viktima është 29-vjeçari Cerif...

Tupja: Situata e vendit tatëpjetë, kërkesat e studenteve përpjetë

Aktualitet

Tupja: Situata e vendit tatëpjetë, kërkesat e studenteve përpjetë

Profesori i njohur Edmond Tupja i ftuar në "360 Gradë" në Ora News, duke komentuar për protestën e studentëve, tha se situata ku ndodhet vendi është në tatëpjetë. Tupja: Sipas një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!