Premier League, ja 6 klubet më të mëdha që fitojnë më shumë se 1 mld £ nga të drejtat televizive

Tuesday, 15 May 2018 08:19

Klubet më të mëdha angleze kapërcejnë shifrën prej 1 miliard sterlinash të ardhura nga të drejtat televizive në historinë e Premier League. Këtë e bën të ditur Daily Mail, që publikoi të dhënat historike të kampionatet anglez.

Arsenal, Chelsea, Liverpool, Tottenham e Manchester City arrijnë në këtë mënyrë Manchester United, ndër klubet që kanë kapërcyer më shumë se 1 miliard sterlina që nga lindja e Premier League në 1992-93. Në krye është Manchester United me 1,17 miliardë sterlina. Në podium ngjiten edhe Arsenal (1,13 miliardë) dhe Chelsea (1,12 mld), ndjekur nga Livepool (1,11 mld) dhe Tottenham (1,04 mld). Në vend të gjashtë, me 1,02 miliardë, Manchester City, që krahasuar me kundërshtarët ka luajtur katër sezone më pak në Premier League nga viti 1992 e deri më sot. Sezonin e ardhshëm Everton do të bëhet klubi tjetër që do të tejkalojë 1 miliard të ardhura, duke qenë sot në kuotën 960 milionë sterlina. Ajo që do të fitojë më pak do të jetë Ëest Bromëich Albion që pavarësisht rënies, do të arkëtojë 96 milionë sterlina. Të gjitha skuadrat e tjera, duke përfshirë Stoke City dhe Swansea do të fitojnë më shumë se 100 milionë sterlina.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO/ Enca vjen e zjarrtë dhe seksi, shikoni modelin e ri të flokëve

Show-biz

FOTO/ Enca vjen e zjarrtë dhe seksi, shikoni modelin e ri të flokëve

Këngëtarja Enca Haxhia shfaqet gjithnjë mjaft ekstravagante në postimet e saj në rrjete sociale. Këtë herë e shohim me një paruke të kuqe e veshur në mënyrë tejet provokuese. E veshur...

Platforma antimafia e PD/ Asnjë përfaqësues i Rilindjes në emision, frikë nga përballja

Politikë

Platforma antimafia e PD/ Asnjë përfaqësues i Rilindjes në emision, frikë nga përballja

Përfaqësuesit e PS-së mungojnë në emisionin ‘Opinion’, Mima: Do kisha preferuar t’i kisha përballë Tema e mbrëmjes së sotme në emisionin ‘Opinion’ është propozimi i bërë nga Partia Demokratike sa i...

Zbulohet përplasja mes Shqipërisë dhe Belgjikës për Safet Bajrin

Aktualitet

Zbulohet përplasja mes Shqipërisë dhe Belgjikës për Safet Bajrin

Safet Bajri përplas qeverinë shqiptare me atë të Belgjikës. Sipas asaj që zbulojnë mediat belge, autoritetet shqiptare kanë shprehur pakënaqësi që Belgjikës i janë dashur 5 muaj për të dorëzuar...