Cristiano vs Messi: Gara finale që pritet të hyjë në histori

Saturday, 07 Prill 2018 10:41

Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi do të luftojnë në tre muajt e ardhshëm që ta mbyllë sa më mirë sezonin, për tu shpallur pastaj më i miri në botë.

Debati rreth asaj se kush është lojtari më i mirë bazohet në opinione dhe ndan publikun në dy pjesë, por ka ende fakte, siç janë golat që ata kanë shënuar dhe titujt që kanë fituar, që mund ta bëjnë diferencën në një sezon.

Praktikisht tani ka një barazim mes dyshes, duke shikuar titujt e fituar nga katër në Ligën  e Kampionëve, pesë ‘Topa të Artë’ dhe katër ‘Këpucë të Arta’.

Por për të arritur te trofeu i më të mirit këtë vit, para dyshes është edhe një gare e madhe dhe e rëndësishme si Kupa e Botës, ëndërr për të dy, pasi nëse e fitojnë mund të krahasohen edhe me Pelen apo Maradonan.

Me gjithçka të hapur, tre muajt e ardhshëm do të jenë një garë e madhe, me Ronaldo që momentalisht është më lartë me formë dhe këtë e tregon edhe numri i golave.

Në anë tjetër Messi, ka pasur rënië në dhjetor dhe janar, por mars mbetet muaji i tij i preferuar kur e merr formën dhe pastaj nuk ndalet.

Kush do ta fitojë ‘Topin e Artë’ numër gjashtë, mbetet të shihet.

Dyshja janë në luftë që nga fillimet e karrierës, duke fituar 10 ‘Topat e Artë’ të fundit, me Messin që nga shumë kush shihet i avantazhuar këtë sezon.

GettyImages 461440006

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Në emisionin “Open” të Eni Vasilit, kreu i Partisë Demokratike komentoi edhe qëndrimin e qeverisë shqiptare ndaj idesë së shumëdebatuar të shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës. Lulzim Basha akuzoi...

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Politikë

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Ditët e fundit Policia e Shtetit ka vënë në pranga bandën e Bajrajve, që ishte akuzuar shpesh nga opozita si një bandë kriminale që ka marrë kontrollin e Shkodrës dhe...

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Sport

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Në mbrëmjen gala të zhvilluar të hënën në Londër, Luka Modric ka mposhtur sërish Cristiano Ronaldon, duke u shpallur futbollisti i vitit edhe nga FIFA, ndërsa pak ditë më parë...