Tritan Shehut takim me Joseph Daul: Rreziku nga instalimi i diktaturës së krimit

Deputeti i PD-së, Tritan Shehu ndodhet në një vizitë zyrtare në Strasburg, aty ku edhe nga zhvilluar një takim me Presidentin e Partisë Popullore Europiane, Z.Josef Daul. Ky takim, sipas edhe postimit të deputetit në rrjete sociale, ka pasur si temë kryesore situatën politike në vend, si protestën e opozitës, dhe angazhimin e PD-së për ta çuar vendin drejt rrugës së BE-së. Duke e shoqëruar takimin me foto, Shehu shkruan se vendi është në rrezik nga instalimi i diktaturës së krimit. “Një takim shumë të frytshëm e miqësor realizova ne Strasburg me Presidentin e Partisë Popullore Europiane, Z. Josef Daul. Një takim ku unë i ri prezantova Presidentit zhvillimet në Shqipëri, rreziqet e mëdha që qëndrojnë para demokracisë sonë e vendit në tërësi nga instalimi i Diktaturës së Krimit. I paraqita përpjekjet e mëdha që po bën PD e Kryetari Basha, në mbrojtje të vlerave, të të drejtës, rrugës sonë europiane, të gjitha këto tashmë të rrezikuara. E njoha edhe me përgatitjet që po bëhen për protestën e 27 janarit, si një manifestim mbare popullor kundër varfërisë, papunësisë, arbitraritetit, drogës, krimit etj. I transmetova përshëndetjet me te ngrohta te Z.Basha dhe mikut te tij, Z.Berisha, te cilat ai mi ktheu me shume ngrohtësi”, shkruan Tritan Shehu.

PD: Rama-Ahmetaj, taksë për plehrat që të shesin energjinë e prodhuar nga inceneratorët

 

Partia Demokratike denoncoi skemën korruptive që po përdor qeveria për ndërtimin e tre inceneratorëve që do djegin plehrat. Drejtuesi i Departamentit të Mjedisit në Partinë Demokratike, Jamarbër Malltezi në një dalje për media tha se Rama-Ahmetaj në bazë të një vendimi e detyrojnë OSHEE-në të blejë energjinë e prodhuar nga inceneratorët

Kreu i Departamentit të Mjedisit në PD, Jamarbër Malltezi, në një deklaratë për mediat tha se Rama dhe Ahmetaj kanë vendosur taksën e plehrave që të shesin energjinë e prodhuar nga inceneratorët dhe të vazhdojnë të pasurohen për vete dhe më tej. Vendimi, tha Malltezi është marrë nga Komisioni i Ndihmës Shtetërore më 23 Nëntor 2017, i kryesuar nga ministri  Arben Ahmetaj, ndërsa ftoi qytetarët të bashkohen me opozitën në protestën e 27 janarit. “Më 23 Nëntor 2017 Edi Rama u ka vendosur shqiptarëve një taksë të re, të padëgjuar kurrë më pare, taksën e plehrave, taksë e cila do të hyjë në xhepat e Edi Ramës dhe Arben Ahmetajt nëpërmjet vënies në punë të fabrikave të djegies së plehrave në Tiranë, Fier dhe Elbasan. “Taksa” nuk është një term i shpikur nga Partia Demokratike për të akuzuar qeverinë, por është shkruar e zeza mbi të bardhë në dokumentin e miratuar më 23 Nëntor nga Komisioni i Ndihmës Shtetërore, me Kryetar njërin nga pronarët e vërtetë të 3 inceneratorëve, Ministrin e Financave, Arben Ahmetaj. Ja të nderuar shqiptarë vendimi Nr. 77, datë 23 Nëntor 2017 i Komisionit të Ndihmës Shtetërore, ku thuhet qartë se bizneset që do të gjenerojnë energji nga plehrat do të marrin ndihmë shtetërore për të paktën 15 vjet. Pra, nuk ndihmohet prodhimi i energjisë së pastër, energjisë diellore apo të erës, por ndihmohet nga shteti energjia e prodhuar nga fabrikat e plehrave të Arben Ahmetajt dhe Edi Ramës. Ja, edhe pika 10 ku thuhet se “Skema financohet nga një “taksë”, e ashtuquajtura detyrim i shërbimit publik (ndaj Operatorit të Shpërndarjes), të cilit i është ngarkuar detyrimi për blerjen e energjisë nga prodhuesit e energjisë prej pjesës së biodegradueshme të mbetjeve të ngurta dhe më pas për ta ofruar dhe shitur në treg”. Çfarë do të thotë kjo me fjalë më të thjeshta dhe më të kuptueshme? Kjo do të thotë se skema financohet me taksën që detyron OSHEE-në të blejë energjinë e prodhuar nga inceneratorët e Edi Ramës dhe Arben Ahmetajt me çmimin që do të përcaktojë po Edi Rama dhe Arben Ahmetaj në Entin Rregullator të Energjisë. Kjo do të thotë se, jo vetëm që  Rama dhe Ahmetaj po marrin 178 milionë euro nga taksat tona për 3 inceneratorët që do të djegin plehra dhe do të lëshojnë helme në ajër,  por ata kanë vendosur “taksën e plehrave,” që të shesin energjinë e prodhuar nga inceneratorët dhe të vazhdojnë të pasurohen për vete! Nuk ka ndihmë shtetërore as për të përmbyturit, as për naftëtarët, as për të përndjekurit politikë, as për ish-pronarët, as për të papunët, as për kryefamiljarët që nuk ushqejnë dot fëmijët, as për të rinjtë që braktisin vendin. Ndihmë ka vetëm për inceneratorët e Edi Ramës dhe Arben Ahmetajt. Afera e inceneratorëve është një nga aferat më korruptive të qeverisë Rama. Nga tre kontratat klienteliste të inceneratoreve, vetëm ajo e Elbasanit është bërë publike”. Në përfundim, Malltezi ftoi qytetarët të bashkohen me opozitën në 27 Janar. “Partia Demokratike faktoi me dokumente se sesi korrupsioni detyron qeverinë të kryejë Brenda 24 orëve 9 procedura të komplikuara, të cilat marrin zakonisht disa muaj. Kontratat e djegësve te Fierit dhe Tiranës nuk janë botuar as ne buletinin e Agjencisë së Prokurimeve Publike dhe as në Fletoren Zyrtare. Këto përbejnë vepra penale, sepse shteti po nxjerr 74 milionë euro para publike në vit, pa botuar fare kontratat, duke i konsideruar si sekret shtetëror! Në një vend ku drejtësia nuk kontrollohet nga kryeministri, kjo dosje do të përbënte prioritet të prokurorisë. Por në këtë vend ku është prishur busulla morale, PESHKU I MADH PO PESHKON PESHKATARET! Partia Demokratike inkurajon mediat të mos heshtin, të mos bëhen palë me ata që shkatërrojnë shëndetin e shqiptarëve, të mos lejojnë që milionat e inceneratorëve të djegin integritetin e medias dhe të helmojnë burinin e informacionit për shqiptarët. Partia Demokratike fton qytetarët të bashkohen me opozitën në 27 janar për t’i dhënë fund qeverisjes që nuk mendon për shëndetin tonë, por për pasurimin e kryeministrit dhe një grusht njerëzish rreth tij. Së bashku, ne 27 Janar ne mund t’ia dalim”.

 

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>