Vjedhja në Rinas, krim shtetëror

rinas

 

 

Vjedhja në Rinas është një krim shtetëror dhe kjo po provohet pas çdo veprimi të qeverisë për të fshehur gjurmët. Lënia e aeroportit në mëshirë të fatit, dekonspirimi i raportimeve që flet për pikat e dobëta të sigurisë dhe loja e pingpongut të përgjegjësisë s’e shpëtojnë dot Saimir Tahirin. Krimi shtetëror kërkon një përgjegjës shtetëror dhe ministri duhet të largohet sa më parë, në mënyrë që t’i hapë rrugë një hetimi të pavarur të grabitjes seriale që grupi me mbështetje politike ka kryer këto 18 muajt e fundit

 

Vjedhja në Rinas është një krim shtetëror dhe kjo po provohet pas çdo veprimi të qeverisë për të fshehur gjurmët e veta. Prezenca e Edi Rama në Rinas është faktike, nëpërmjet avokatit të tij, i cili është administrator i firmës që ruante aeroportin. Pra, mund të themi se ka qenë vetë Edvini “roja”. Ashtu si me avionët me drogë ku fikeshin radarët, në aeroport nuk funksionoi alarmi kur autorët prenë bravën e derës hyrëse në pistë. Portat i hapi Edi Rama me Tahirin dhe banda kriminale zbatoi një plan qeveritar për të realizuar këtë vjedhje.

Policia e Tahirit e përfshirë ne ketë krim te shëmtuar, në pushtimin e pistës se avionëve nga bandat me maska te armatosura, tregon qarte se dikush prej tyre ju ka thënë maskave te mos i grabisim paratë ne oborrin e aeroportit por ne pistën e tij se aty ia leme përgjegjësinë jo vetes por rojeve private. Jo më kot policia doli me vrap për të akuzuar sigurinë private.

Me ardhjen e Tahirit ne krye dhe futjen e militantëve në Policinë e Shtetit, pasojat janë katastrofike. Sot, mund të themi me plot gojën se jemi në pikë të hallit, siç është e gjithë jeta e vendit. Grabitje, vrasje, shpërthime me tritol, abuzime, shkarkime pa arsye nga puna. Kjo tregon se Policia e Shtetit gjendet  në momentet më kritike, pasi fushata e dorëzimit të saj përfundimtar në duart e militantëve, po jep efektet e saj të plota. Po emërohen në detyra të rëndësishme, po marrin gradat më të larta, militantë të njohur të Partisë në pushtet, ish-sigurimsa të kohës së diktaturës dhe persona që spikasin për besnikërinë ndaj Ministrit e klanit të tij. Edi Rama dhe ministri i tij, kanë zhbërë dhe po zhbëjnë, investimin e madh të shoqërisë shqiptare. Ngjarja e tmerrshme ndodhi, por ministri i Brendshëm nuk duket kurrkund. Përpos të tjerash, kjo ngjarje kriminale dhe në bashkëpunim ndodhi vetëm 1 ditë pasi policia njoftoi masat e shtuara të sigurisë në këtë objekt të sigurisë së veçantë.

Kronika-Grabitja e Rinasit, zyrtarët VIP thirren për t’u marrë në pyetje/Grabitja spektakolare e kryer në pistën e aeroportit të Rinasit nuk ka mjaftuar që personat kryesorë përgjegjës për sigurinë e tij të ndërpresin pushimet. Burime të prokurorisë bënë të ditur se menjëherë pas rikthimit në punë, shefi ekzekutiv i aeroportit, Rolf Castro Vasquez dhe administratori i kompanisë përgjegjëse për sigurinë, ICTS, Panajotis Kamboroglu do të merren menjëherë në pyetje për llogari të hetimeve. Ndërkohë, në dosje është përfshirë edhe raporti i Këshillit të Sigurisë së aeroportit, i cili pas testimeve kishte zbuluar mbi 30 defekte serioze në sistemin e sigurisë. Ky raport është sekuestruar dhe është një nga provat më të forta të prokurorisë për të dëshmuar gjendjen e rëndë në të cilën ndodhej siguria e aeroportit të vetëm shqiptar funksional. Hetimet ndërkohë vazhdojnë me këqyrjen e filmimeve të kamerave të sigurisë, të cilat po analizohen me vëmendje për të mësuar detajet të cilat kanë çuar në një zbulim që përforcon idenë se grabitjet e makinave që transportojnë paratë e bankave për në aeroport janë vepër e së njëjtës bandë që mund ta ketë bazën në zonën mes Fushë Krujës dhe Tiranës. Sipas ekspertëve, nga krahasimi i pamjeve të kamerave të sigurisë edhe të grabitjeve të tjera, veç skemës së aksionit, krahasimi i imazheve të grabitjes dhe përshkrimi fizik i grabitësve ka çuar në përfundimin se të paktën një person është prezent në grabitjen e Rinasit dhe atë të Kasharit gjashtë muaj më parë. Po ashtu, njësoj si në aksionet e mëparshme, në vendin e ngjarjes, konkretisht në makinën e djegur, janë gjetur pincat dhe një varre, mjete që janë përdorur me të njëjtin mekanizëm edhe në aksionet e mëparshme. Sipas burimeve hetimore, pasi kanë djegur makinën, grabitësit janë larguar me një furgon mallrash, gjurmët e të cilit, sipas kamerave të sigurisë, zhduken në fshatin Laknas. Dy grabitësit që kanë kryer ekzekutimin kanë mbajtur njëri maskë dhe tjetri një shami para fytyrës dhe kapele, ndërsa drejtuesi i makinës nuk ka dalë prej saj. Ata kanë tentuar të marrin edhe një thes me monedha metalike, por për shkak të peshës nuk e kanë ngritur dhe për të mos rrezikuar janë larguar duke marrë vetëm kartëmonedhat, vlera e të cilave saktësohet se është 960 mijë euro. I gjithë aksioni ka ndodhur brenda tre minutave dhe sipas hetuesve, Policia e Shtetit është njoftuar katër minuta pas krimit.

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>